Mężczyźni bardziej łasi na bonusy

opublikowano: 02-10-2018, 22:00

Męscy pracownicy tracą motywację do pracy, gdy obcinane są dodatki do pensji, uzależnione od wyników.

Kobiety dalej pracują tak samo efektywnie — wynika z badań, o których napisał MarketWatch. Badanie, które przeprowadzono na niemieckich uniwersytetach, wskazuje nie tylko na różnice w podejściu do pracy obu płci, lecz także na sens wdrażania różnych systemów motywacyjnych w korporacjach. W przypadku mężczyzn spadek wysiłku wkładanego w pracę naukowcy ocenili aż na 12 proc. — gdy zamiast wynagrodzenia zależnego od wyników pracy pracodawca zaczął im wypłacać stałą pensję. Ten efekt nazywany jest w psychologii społecznej, związanej z motywacją, „efektem wypierania”. W branży bankowej w Niemczech popularne ostatnio stało się rezygnowanie z premii za osiągnięcia na rzecz stałej pensji. To błąd — uważają naukowcy.

— Wydaje nam się, że obecny rozwój branży bankowej jest polem wzrostu dla efektu wypierania, który istnieje dziedzinie motywacji — twierdzą akademicy z uczelni we Frankfurcie, w Göttingen i Erlangen- Nurember, autorzy badania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy