MF nie dostanie 7 mld zł ekstra

Ze względu na kalendarz wyborczy nowa ekipa w MF nie wprowadzi swoich zmian w CIT w przyszłym roku, a to oznacza pożegnanie z 7 mld zł ekstra dochodu.

Ministerstwo Finansów
Zobacz więcej

Ministerstwo Finansów Borys Skrzyński

Uszczelnienie systemu podatkowego, głównie w VAT, CIT i akcyzie, było jednym ze sztandarowych pomysłów nowego rządu na finansowanie obietnic wyborczych i miało podnieść wydajność ściągania tych danin o 19 mld zł rocznie.

Prawo i Sprawiedliwość oprócz obniżki CIT do 15 proc. dla małego i średniego biznesu, planowała też takie zmiany w podatku, które poprawią jego ściągalność i przystopują optymalizację podatkową. Nowy wiceminister finansów rozwiewa jednak nadzieję, że uda się to zrobić już w przyszłym roku, a później pieniędzy będzie już zdecydowanie mniej.

- Mamy przygotowaną ustawę o CIT, której nie możemy wprowadzić, a która gwarantuje nam 7 miliardów zł wpływów w przyszłym roku. A nie możemy jej wprowadzić, ponieważ kalendarz wyborczy na to nie pozwala. Po prostu takie są terminy. I jakie są tego konsekwencje? Niewprowadzenie tej ustawy oznacza, że nie ma wpływów, a wprowadzenie jej w takim kształcie w kolejnym roku nie da nam w roku następnym tych 7 miliardów zł, tylko może najwyżej 500 milionów zł od tzw. firm gapowiczek, które nie zgłosiły się do biur doradztwa podatkowego – mówił wczoraj w Senacie Konrad Raczkowski, który w Ministerstwie Finansów odpowiada za podatki.

Przy okazji oberwało się tez biurom doradztwa podatkowego, które pomagają przedsiębiorcom optymalizować podatki.

- Jest taka agresywna optymalizacja, w tej chwili słynna: podział poprzez wydzielenie. Taka usługa kosztuje mniej więcej 3 miliony zł, ale dla korporacji to są niewielkie pieniądze, bo zarabia się na tym kilka do… no, zazwyczaj kilkadziesiąt razy więcej – podkreślał wiceminister.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / MF nie dostanie 7 mld zł ekstra