MF: Polsce nie grozi nadmierny deficyt budżetowy

07-02-2007, 20:03

Resort finansów przypomina, że wykonanie deficytu budżetu państwa jest znacznie lepsze od zakładanego, zarówno w budżecie na 2006 r., jak i w listopadowej aktualizacji programu konwergencji.

Polsce nie grozi nadmierny deficyt budżetowy - poinformowało w środę wieczorem Ministerstwo Finansów, odnosząc się do zaleceń Komisji Europejskiej, dotyczących obniżenia nadmiernego deficytu w 2007 roku.

W środę Komisja Europejska (KE) uznała, że dotychczasowe kroki podejmowane przez polski rząd w sprawie zmniejszania deficytu budżetowego są niewystarczające. Komisja zaleciła, aby nasz kraj do końca roku obniżył nadmierny deficyt budżetowy finansów publicznych. Do 27 sierpnia Polska ma czas na wykazanie, że podejmuje odpowiednie działania w tym zakresie.

"Rozwój sytuacji makroekonomicznej oraz budżetowej w chwili obecnej pozwala sądzić, że Polsce nie grozi przekroczenie zadeklarowanego celu" - czytamy w środowym komunikacie Ministerstwa Finansów przesłanym PAP.

Resort przypomina, że wykonanie deficytu budżetu państwa jest znacznie lepsze od zakładanego, zarówno w budżecie na 2006 r., jak i w listopadowej aktualizacji programu konwergencji.

"Zakładano odpowiednio: 30,5 mld zł (3,1 proc. PKB) oraz 27,3 mld zł (2,6 proc. PKB), a wstępne dane o wykonaniu wskazują na deficyt na poziomie 25,1 mld zł (2,4 proc. PKB)" - wyjaśnia resort finansów. Dodaje, że w styczniu br. wpływy do budżetu również okazały się znacznie wyższe od oczekiwanych.

Jak poinformował resort finansów, "osiągnięcie przez Polskę deficytu zakładanego w aktualizacji programu konwergencji (3,4 proc. - PAP) oznaczać będzie wypełnienie przez Polskę rekomendowanego przez Komisję Europejską na 2007 r. terminu zlikwidowania nadmiernego deficytu, przy pełnym uwzględnieniu korekty tzw. deficytu strukturalnego o 0,5 pkt. proc.".

Ministerstwo Finansów podkreśla, że inne kraje członkowskie UE także podlegały procedurze nadmiernego deficytu. Chodzi m.in. o Francję, Holandię czy Portugalię. Dodaje, że obecnie Węgry borykają się z problemem nadmiernego deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych, który w 2006 r. przekroczył 10 proc. PKB.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MF: Polsce nie grozi nadmierny deficyt budżetowy