MF uwolniło projekt prezydenta

opublikowano: 25-06-2015, 00:00

Gdy pojawią się różne interpretacje prawa podatkowego, fiskus przyjmie najkorzystniejszą dla podatnika.

Mimo że projekt Bronisława Komorowskiego leżał w Sejmie od 9 grudnia 2014 r., to dotychczas, na skutek oporu Ministerstwa Finansów, nie toczyły się nad nim żadne prace (fiskus blokował zasadę rozstrzygania wątpliwości prawnych na korzyść podatników). Przełom nastąpił wczoraj, podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. monitorowania systemu podatkowego.

Początkowo ministerstwo próbowało przeforsować połączenie trzech projektów zmian w ordynacji podatkowej, nad którymi pracuje podkomisja: prezydenckiego, senackiego i rządowego. Biuro Legislacyjne Sejmu poinformowało, że jest to prawnie niemożliwe. Wśród przedstawicieli resortu nastąpiła konsternacja. Zarządzono przerwę w posiedzeniu. MF musiało się jednak pogodzić z decyzją sejmowych prawników.

Oznaczała ona, że resort nie da rady dalej blokować projektu prezydenta, np. łącząc go ze swoją obszerną nowelizacją, wymagającą jeszcze tygodni albo nawet miesięcy pracy. Posłowie zaproponowali poprawkę do prezydenckiej inicjatywy i zasugerowali, że chcą błyskawicznie przyjąć projekt głowy państwa. Poprawka mówi, że w sytuacji pojawienia się różnych wykładni prawa podatkowego organ skarbowy przyjmie tę najbardziej korzystną dla strony postępowania, czyli podatnika. Poprawka została przyjęta. Co zaskakujące, znalazła uznanie w oczach przedstawicieli MF.

— Ta poprawka wydaje się uwzględniać uwagi ekspertów sejmowychoraz MF i może usunąć wady projektu prezydenckiego. To propozycja bliska pytaniu, które padnie w referendum. Ta propozycja jest rozsądna, sensowna i nie budzi wątpliwości ani oporu ministerstwa — powiedział Janusz Cichoń, wiceminister finansów. Posłowie poszli jeszcze dalej. Przyjęli, że zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatników będzie miała zastosowanie nie tylko podczas wymiaru podatku przez fiskusa, ale też przy wydawaniu wiążących interpretacji podatkowych.

— To słuszne rozwiązanie pozwalające na to, że zasada rozstrzygania wątpliwości prawnych na korzyść podatnika będzie stosowana przez organa skarbowe w sposób kompleksowy — mówi Andrzej Nikończyk, ekspert podatkowy Konfederacji Lewiatan. Posłowie jednogłośnie przyjęli projekt prezydenta z poprawkami. Trafi on teraz do sejmowej komisji finansów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane