MFW: EBC nie powinien na razie podwyższać stóp procentowych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-11-2005, 12:23

Europejski Bank Centralny (EBC) nie powinien na razie podwyższać stóp procentowych, bo inflacja jest pod kontrolą - stwierdził w piątek szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Rodrigo de Rato.

Europejski Bank Centralny (EBC) nie powinien na razie podwyższać stóp procentowych, bo inflacja jest pod kontrolą - stwierdził w piątek szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Rodrigo de Rato.

"Dopóki nie będzie wyraźnych oznak wzrostu presji inflacyjnej, a nie widzimy jej, to warunki monetarne powinny pozostać bez zmian" - powiedział Rato w piątek w Paryżu.

W czwartek rada EBC pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian: benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi 2 proc., stopa oprocentowania depozytów przyjmowanych przez EBC 1 proc., a stopa pożyczek udzielanych bankom komercyjnym 3 proc.

Po zakończeniu posiedzenia EBC prezes banku Jean-Claude Trichet ocenił, że stopy procentowe są na odpowiednim poziomie, ale bankowcy z EBC są przygotowani do podwyższenia głównej stopy procentowej z obecnych 2 proc.

Inflacja w eurolandzie spadła w październiku do 2,5 proc. z 2,6 proc. we wrześniu - wynika ze wstępnych szacunków. Jednak rosnące ceny energii spowodowały, że inflacja pozostaje w strefie euro równo lub powyżej limitu 2 proc. od lutego tego roku. Inflacja bazowa, która nie uwzględnia cen energii i żywności, wyniosła we wrześniu 1,4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane