MFW obniżył prognozy

Magda Kozmana
27-09-2001, 00:00

MFW obniżył prognozy

Prognoza dla światowej gospodarki na najbliższe miesiące jest pesymistyczna. Międzynarodowy Fundusz Walutowy jest za obniżką stóp procentowych w Polsce i Eurolandzie.

MFW obniżył przewidywania światowego wzrostu PKB do 2,6 proc. Jest to bardzo mało, zważywszy, że w ubiegłym roku wyniósł 4,7 proc.

Gorzej, coraz gorzej

W półrocznym raporcie na temat stanu światowej gospodarki MFW wymienia wiele zagrożeń, które pojawiły się jeszcze przed atakiem terrorystycznym na Pentagon i Nowy Jork. Jednym z najważniejszych są niestabilne ceny ropy naftowej.

— Stan równowagi światowej gospodarki był zagrożony przez deficyt na rachunku obrotów bieżących USA i niską stopę oszczędności w tym kraju, wysoki kurs dolara i dużą aktywność rynków finansowych — uznali ekonomiści MFW.

Przewidują oni, że PKB USA wzrośnie w tym roku o 1,3 proc., co i tak może dziwić, gdyż prywatne banki inwestycyjne boją się jego spadku. MFW spodziewa się raczej pogorszenia stanu amerykańskiej gospodarki, ale wstrzymuje się od dokładnych prognoz po wydarzeniach z 11 września, które nasiliły zagrożenia. Kenneth Rogoff, główny ekonomista MFW, uznał nawet, że recesja w USA została już przesądzona. Szybko ugryzł się jednak w język i wycofał to oświadczenie.

Na ratunek

O wiele gorszą prognozę dostała Japonia, której gospodarka skurczy się w tym roku o 0,5 proc., a w przyszłym wzrośnie tylko o 0,2 proc. Ameryka Łacińska także ma przed sobą trudne miesiące, co wynika z utraconego zaufania inwestorów po kryzysie argentyńskim.

Niemile zaskoczone są Niemcy, dla których prognoza wzrostu wynosi zaledwie 0,8 proc. — ponad dwukrotnie mniej niż planuje rząd. Ich kłopoty zaważą na wzroście Unii.

Ekonomiści MFW zalecają wielu krajom obniżki stóp procentowych. Na taką decyzję jest miejsce m.in. w krajach należących do strefy euro i w Polsce.

Znaleźli także kilka jasnych punktów — do nich należy m.in. Rosja i Chiny, a przede wszystkim Irlandia, której PKB ma wzrosnąć w tym roku o 6,3 proc. Mają także lepsze prognozy dla świata na przyszły rok, choć zapewne i te zostaną zmodyfikowane. Przewidują m.in., że polski PKB wzrośnie wtedy o 3,7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magda Kozmana

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / MFW obniżył prognozy