MFW widzi zagrożenie korektą na rynkach finansowych

opublikowano: 22-01-2018, 17:19
aktualizacja: 22-01-2018, 17:19

Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował o „zauważalnym zagrożeniu” korekty na rynkach finansowych, którą prawdopodobnie może uruchomić szybszy wzrost inflacji w USA.

Reakcja rynku obligacji na obniżkę podatków w USA nie jest jak dotąd gwałtowna, bo rynek spodziewa się wciąż stopniowego wzrostu stóp procentowych Fed.

- Korekta na rynkach finansowych może zostać uruchomiona, na przykład, przez oznaki większej inflacji w USA, gdzie wzrost popytu spowodowany reformą podatków zwiększy presję zniżkową na już teraz niską stopę bezrobocia – napisali eksperci MFW. 

To może prowadzić do szybszego zacieśniania polityki monetarnej przez Fed, mocniejszego dolar i niższych cen akcji, ostrzegają. Z kolei zacieśnianie globalnych warunków finansowych może zaszkodzić gospodarkom z „wysokimi potrzebami finansowania długiem i niezabezpieczonymi należnościami dolarowymi szczególnie eksponowanymi na finansowe trudności”. MFW zauważa jednak, że w tym momencie rynki finansowe wydają się nie przejmować niepewnością i mogą dalej rosnąć w krótkim terminie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / MFW widzi zagrożenie korektą na rynkach finansowych