MFW: wzrost PKB w Polsce w 2005 r. wyniesie 3 proc.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-11-2005, 14:44

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) szacuje, że wzrost PKB w Polsce wyniesie w 2005 r. 3 proc., a w 2006 r. 4 proc. - poinformowała na poniedziałkowej konferencji szefowa misji MFW Susan Schadler.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) szacuje, że wzrost PKB w Polsce wyniesie w 2005 r. 3 proc., a w 2006 r. 4 proc. - poinformowała na poniedziałkowej konferencji szefowa misji MFW Susan Schadler.

    "Zrewidowaliśmy naszą prognozę dla PKB. Prognozujemy 3 proc. w 2005 roku, 4 proc. w 2006 roku" - powiedziała Schadler. Dodała, że w 2006 r. widzi wiele niepewności odnośnie tego, czy wzrost inwestycji w sektorze prywatnym będzie tak niewielki, jak w ostatnich latach, czy też wzrośnie. (Rząd szacuje, że wzrost PKB wyniesie w tym roku 3,3 proc. w następnym - 4,3 proc.). 

    MFW szacuje też, że inflacja w tym roku i w następnym będzie trochę niższa niż zakładana przez rząd (resort finansów oszacował, że średnioroczna inflacja wyniesie w tym roku 2,2 proc., a w 2006 r. 1,5 proc.). Wiele argumentów przemawia też za tym, by stopy procentowe w Polsce pozostały na obecnym poziomie.

    Według Schadler, kluczowym zadaniem stojącym przed naszym krajem będzie ograniczenie różnego rodzaju wydatków, szczególnie w sferze socjalnej, co ma na celu osiągnięcie stabilności i redukcję zadłużenia.

    Poza redukcją wydatków, Polska powinna poprawić otoczenie instytucjonalne dla biznesu oraz pełniej wykorzystać członkostwo w UE, w tym zwiększyć wykorzystanie środków unijnych.

    Dodała, że kotwica budżetowa, czyli deficyt na poziomie 30 mld zł przez 4 lata, może się okazać niewystarczająca, by w ciągu 3-4 lat spełnić kryteria konwergencji (m.in. deficyt budżetowy nie wyższy niż 3 proc. PKB, dług publiczny nie większy niż 60 proc. PKB).

    Schadler oceniła, że deficyt 30 mld zł w 2006 r. to ograniczenie "niezwykle przydatne i użyteczne". Jednak w następnych latach ograniczenie do 30 mld zł może okazać się zbyt małe, by obniżyć wskaźnik zadłużenia w stosunku do PKB.

    "Wiele zależy od tego, jak będzie definiowana struktura tej kotwicy, jakie elementy rachunku państwa zostaną uwzględnione. Istotne jest bardzo klarowne zdefiniowanie elementów, które są włączone, a które są wyłączone z danego rachunku" - powiedziała.

    Schadler powiedziała, że Polska powinna podejmować działania w kierunku szybkiego wejścia do strefy euro. Zaznaczyła, że MFW widzi szereg korzyści, jakie dałoby Polsce wejście do strefy euro, jak  wzmocnienie obrotu gospodarczego, zwiększenie możliwości inwestycyjnych sektora prywatnego oraz obniżenie stóp procentowych.

    Jednak - jak powiedziała - "Polska powinna przyjąć euro z pozycji siły, czyli silnej pozycji fiskalnej, niskiej inflacji oraz silnego i konkurencyjnego rynku pracy".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane