MFW zatwierdził 5 mld dolarów pomocy dla Ukrainy

  • PAP
opublikowano: 10-06-2020, 09:49

Rada dyrektorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) zatwierdziła we wtorek 18-miesięczny pakiet pomocowy stand-by dla Ukrainy o wartości ok. 5 mld dolarów. Pierwsza transza kredytu, która ma niezwłocznie trafić do Kijowa, wyniesie 2,1 mld USD.

Jak podkreślono w komunikacie MFW, program ma pomóc Ukrainie udźwignąć wyzwania związane z pandemią Covid-19 poprzez zapewnienie bilansu płatniczego i wsparcia budżetowego.

Celem jest też ochrona dotychczasowych osiągnięć tego kraju i przyspieszenie kluczowych strukturalnych reform, by zagwarantować, że Ukraina jest dobrze przygotowana do powrotu do wzrostu po zakończeniu kryzysu - dodano.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaznaczył w mediach społecznościowych w nocy z wtorku na środę, że pierwsza transza pomocowa jest o 200 mln dolarów większa niż planowano. "Nowy program pomoże sprostać wyzwaniom powstałym w związku z Covid-19. W trudnych czasach MFW udowadnia, że jest wiarygodnym partnerem" - podkreślił szef ukraińskiego państwa.

MFW w komunikacie podkreśliło, że priorytety nowego programu pomocowego to złagodzenie gospodarczych skutków kryzysu, w tym poprzez wsparcie gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, zapewnienie stałej niezależności banku centralnego i elastycznego kursu walutowego, zapewnienie stabilności finansowej przy pokryciu kosztów na restrukturyzację i uporządkowaną likwidację banków oraz kontynuacja kluczowych działań w zakresie zarządzania i walki z korupcją.

MFW poinformowało także o zrewidowaniu prognozy spadku PKB Ukrainy w bieżącym roku z 7,7 proc. na 8,2 proc.

Pomoc zostanie wypłacona w pięciu transzach. Kredyt stand-by zamieni ustalony wcześniej trzyletni program rozszerzonego finansowania EFF. Jak zapowiedział premier Denys Szmyhal, wsparcie od MFW umożliwi Ukrainie otrzymanie pomocy również od innych międzynarodowych partnerów.

By kontynuować współpracę z MFW, Ukraina przyjęła w ostatnich miesiącach ustawę regulującą sektor bankowy oraz o obrocie ziemią rolną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane