Czytasz dzięki

MFW znów tnie prognozy dla światowej gospodarki

opublikowano: 23-07-2019, 15:18

Po raz czwarty w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) obniżył globalną prognozę gospodarczą.

W swojej najnowszej projekcji instytucja podkreśliła słabsze perspektywy dla globalnego handlu, niepewność związaną z brexitem i rosnące napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie.

Zobacz więcej

MFW

Bloomberg

Aktualne szacunki zakładają, że globalny wzrost gospodarczy wyhamuje w 2019 r. do 3,2 proc. W porównaniu z kwietniem prognoza zredukowana została o 0,1 proc. zaś w porównaniu z październikiem 2018 r. już o 0,5 proc.

MFW spodziewa się tylko nieznacznej poprawy sytuacji w przyszłym roku, kiedy to światowa gospodarka powinna rozwijać się w tempie 3,5 proc. 

Oczekiwana poprawa obarczona jest jednak sporą niepewnością i zakłada stabilizację w obecnie zestresowanych gospodarkach wschodzących i rozwijających się oraz postęp w rozwiązywaniu różnic w polityce handlowej.

MFW podwyższył swoją prognozę dla gospodarki USA na 2019 r. do 2,6 proc. (+0,3 proc.), głównie na podstawie danych z pierwszego kwartału. Oczekuje, że wzrost będzie tracił impet w pozostałej części roku. Spodziewa się, że w 2020 r. tempo wzrostu w USA spadnie do 1,9 proc.

Prognoza dla strefy euro nie została zrewidowana i pozostała na poziomie 1,3 proc. na 2019 r. zaś szacunki dla Japonii zostały obniżone o 0,1 proc. do 0,9 proc.

Fundusz zredukował swoją projekcję dla gospodarki Chin również o 0,1 proc. do 6,2 proc. (6,0 proc. w roku 2020), a prognozę dla Meksyku o 0,7 proc. do 0,9 proc.

Z kolei niemiecka gospodarka, bardzo istotna z punktu widzenia Polski, ma odnotować w tym roku wzrost PKB o 0,7 proc. wobec 1,4 proc. w roku 2018 i przyspieszenie dynamiki w 2020 r. do 1,7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, MarketWatch

Polecane