MG ma nowy program prywatyzacji górnictwa

Agnieszka Berger
opublikowano: 30-04-2001, 00:00

MG ma nowy program prywatyzacji górnictwa

Gliwicka Spółka Węglowa może być trzecim podmiotem z sektora (obok Jastrzębskiej SW i Katowickiego Holdingu Węglowego), przeznaczonym do prywatyzacji przed 2003 r. Według Andrzeja Karbownika, wiceministra gospodarki, to jest najnowsza wersja programu przekształceń własnościowych branży.

Poprzedni program prywatyzacji górnictwa opracowała na zlecenie resortu gospodarki firma doradcza PricewaterhouseCoopers. MG nie zaakceptowało dokumentu i postanowiło opracować nowy projekt.

— Poprzedni model był nie do przyjęcia, ponieważ PWC sformułował go z pozycji firmy konsultingowej, kierując się wyłącznie względami ekonomicznymi, jednocześnie pomijając aspekty społeczne. Tymczasem po realizacji radykalnego programu restrukturyzacji górnictwa — w wyniku którego zamknięte zostaną łącznie 24 kopalnie — kolejne ostre cięcia nie byłyby możliwe — uważa Andrzej Karbownik.

Ostatnie uzgodnienia

Nowa wersja dokumentu nie została jeszcze oficjalnie ogłoszona.

— Na razie przewidujemy, że obok Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego znajdzie się w nim Gliwicka SW. Dotychczas nie było jej wśród podmiotów przeznaczonych do prywatyzacji w pierwszej kolejności. Jeśli jednak spółka zdoła zrealizować plany dotyczące restrukturyzacji zadłużenia, jej sprzedaż przed 2003 r. stanie się możliwa — twierdzi Andrzej Karbownik.

PKE chce KHW

Chęć przejęcia KHW zadeklarował ostatnio Południowy Koncern Energetyczny, w skład którego wchodzi siedmiu producentów energii (El Jaworzno III, Łagisza, Łaziska, Halemba, Siersza i Blachownia oraz EC Katowice). Dotychczas jednak oferta PKE nie wpłynęła do resortu gospodarki.

— Na razie otrzymaliśmy od koncernu na piśmie jedynie propozycję nabycia trzech kopalni — Bolesław Śmiały, Wesoła i Ziemowit. Pozostałe dwie oferty złożyły: Zespół Elektrociepłowni Łódzkich, zainteresowany kopalniami Brzeziny i Piekary, oraz giełdowa spółka Kopex, pragnąca przejąć kopalnię Wieczorek — wyjaśnia Andrzej Karbownik.

Według wiceministra, jeśli powiodą się prywatyzacyjne zamierzenia resortu gospodarki, do 2003 r. przekształcenia obejmą zakłady, który łączny udział w krajowym wydobyciu węgla sięga 45 proc.

Reszta poczeka

Dotychczas procesy prywatyzacyjne rozpoczęły się w kopalni Bogdanka i Budryk, a Jaworzno trafiło do wciąż jeszcze państwowego PKE.

— Decyzje dotyczące prywatyzacji pozostałych z siedmiu spółek węglowych będzie można podjąć dopiero w 2003 r — uważa minister Karbownik.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MG ma nowy program prywatyzacji górnictwa