Miasta inwestują w nowoczesne biblioteki

opublikowano: 15-07-2018, 22:00

Samorządy nie rezygnują z inwestowania w czytelnie i wypożyczalnie książek. W Limanowej (woj. małopolskie) powstanie biblioteka za 11 mln zł.

Pod koniec czerwca ratusz w Limanowej podpisał umowę na przebudowę jednego z miejskich budynków (przy ul. Czecha) na potrzeby miejskiego domu kultury z salą widowiskową oraz biblioteki. Koszt tej inwestycji, tylko w części dotyczącej domu kultury, to 9,6 mln zł. Biblioteka ma kosztować więcej — 11 mln zł. Obie placówki dostaną dotacje — z różnych źródeł, po blisko 2 mln zł (to maksymalne możliwe dofinansowanie). Budowa domu kultury będzie współfinansowana z dotacji unijnej, a miejskiej czytelni z wypożyczalnią książek — z budżetu państwa. Jest realizowana w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Aby pokryć resztę kosztów budowy biblioteki, będzie konieczna sprzedaż mienia gminy. „Burmistrz miasta Limanowa, za aprobatą rady miasta, postanowił wystawić na sprzedaż działkę wraz z położonym na niej starym budynkiem miejskiej biblioteki publicznej” — informuje ratusz. Pieniądze ze sprzedaży sfinansują wkład własny. W piątek plany otworzenia nowej mediateki ogłosiła Gdynia. W tym celu zaadaptowany zostanie już istniejący budynek w Śródmieściu — koszt to blisko 2 mln zł. Zarówno w Limanowej, jak i Gdyni urzędnicy liczą na to, że nowe placówki przyciągną młodych ludzi.

— Nowa Biblioteka Śródmieście będzie miejscem przeznaczonym dla osób w wieku 25-40 lat, które szukają celu zawodowego lub osiągnęły już stabilizację i chcą nadać swojemu życiu głębszy sens oraz wciąż się rozwijać — mówi Maja Wagner, pełnomocnik prezydenta ds. kultury.

Gminy zgłaszają ogromne zapotrzebowanie na modernizację i rozbudowę bibliotek. Te istniejące mieszczą się często w starych, od lat nieremontowanych budynkach i odstraszają mieszkańców. Na początku lipca Instytut Książki, który realizuje część rządowego Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016-20, ogłosił wyniki naboru wniosków na dofinansowanie infrastruktury gminnych bibliotek. To już czwarty nabór — wpłynęło aż 218 wniosków, w tym 208 poprawnych formalnie na łączną kwotę 201 mln zł.

Dofinansowanie otrzyma tylko 30 projektów (łącznie 29,6 mln zł), ze względu na ograniczone możliwości finansowe programu. Z ostatniego raportu Biblioteki Narodowej wynika, że poziom czytelnictwa w Polsce jest stabilny, choć bardzo niski. W 2017 r. przynajmniej 1 książkę przeczytało tylko 38 proc. Polaków. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu