Miasto chce zbudować ekologiczną ciepłownię

Adam Brzozowski
26-05-2003, 00:00

Władze Radomia ubiegają się w funduszu ISPA o dofinansowanie budowy ciepłowni, która spalałaby przetworzone odpady komunalne. Koszt inwestycji sięga 43 mln zł.

Zarząd miasta Radomia złożył w Komisji Europejskiej wstępny wniosek o dofinansowanie kolejnej, po wybudowaniu Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów (ZUO), inwestycji ekologicznej. Jeśli Unia Europejska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zaakceptują projekt, wówczas Radom przystąpi do przygotowania budowy zakładu zasilającego miasto w energię cieplną. Minimalna wartość inwestycji to 10 mln EUR (43 mln zł).

Według Józefa Nity, wiceprezydenta Radomia, paliwa dla potencjalnego zakładu dostarczać będzie Zakład Unieszkodliwiania Odpadów. Powstaną one z materiałów, których nie uda się przetworzyć metodami naturalnymi, np. na kompost. Wybór odpowiednich technologii będzie dokonany, kiedy zapadną decyzje o woli dofinansowania inwestycji.

— Liczymy, że decyzja z funduszu ISPA wpłynie przed wakacjami. Wówczas stworzymy właściwy wniosek — mówi Józef Nita.

Dodaje, że pomysł na kolejną inwestycję, finansowaną przy współudziale UE, powstał po tym, jak Komisja Europejska uznała gospodarkę odpadową w Radomiu za wzorcową dla innych samorządów i przyznała dofinansowanie dla budowy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów.Inwestorem przedsięwzięcia, którego koszt budowy wyniesie około 80 mln zł, jest miejska spółka Radkom.

Na początku 2003 r. miasto podpisało memorandum finansowe z Komisją Europejską oraz NFOŚiGW, na mocy którego otrzyma z ISPA 11,44 mln EUR (49 mln zł) na zakład unieszkodliwiania. Pozostałe środki, jako wkład własny, przeznaczyć ma NFOŚiGW i samorząd.

— Trwa uzgadnianie podziału kompetencji między stronami zaangażowanymi w projekt. Przygotowujemy przetarg na firmę doradczą, która sporządzi dokumenty przetargowe na inżyniera i wykonawcę kontraktu — informuje Wiesław Mazurkiewicz, prezes Radkomu.

Dodaje, że rozstrzygnięcie przetargu na doradcę nastąpi 1 września, natomiast wybór inżyniera i wykonawcy inwestycji w 2004 r.

Według Wiesława Mazurkiewicza, budowa zakładu musi zakończyć się w 2006 r., natomiast kwestię dofinansowania budowy ciepłowni trzeba rozstrzygnąć już wkrótce: fundusz ISPA będzie rozwiązany z końcem 2004 r.

Do zadań Radkomu należą m.in. gospodarka odpadami oraz pielęgnacja zieleni miejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Brzozowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Miasto chce zbudować ekologiczną ciepłownię