Czytasz dzięki

Miasto Grudziądz powołało holding

opublikowano: 23-09-2019, 22:00

Pięć miejskich spółek wejdzie w skład holdingu, który zaciągnie kredyt na spłatę kilkusetmilionowego długu szpitala.

„Powołany został Grudziądzki Holding Komunalny (GHK), zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej”— poinformował w komunikacie Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.

Szpital powinien skupić się na działalności leczniczej, więc
procedury związane z wydzieleniem lub sprzedażą działalności niemedycznych będą
trwać nadal — mówi Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.
Zobacz więcej

CORE BUSINESS:

Szpital powinien skupić się na działalności leczniczej, więc procedury związane z wydzieleniem lub sprzedażą działalności niemedycznych będą trwać nadal — mówi Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. Fot. Mariusz Nasieniewski

Holding to część jego autorskiego planu oddłużenia szpitala miejskiego, który ma na koncie ponad 470 mln zł długu. Kwota przez lata narastała z powodu ogromnych inwestycji prowadzonych przez poprzednie samorządy i władze szpitala. Dług był spłacany później m.in. pożyczkami z parabanków, co spowodowało jeszcze większe zadłużenie. W skład GHK wejdą spółki, które świadczą usługi komunalne lub prowadzą inwestycje w imieniu miasta: Grupa OPEC, Miejski Zakład Komunikacji, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami, Grudziądzki Park Przemysłowy oraz Geotermia Grudziądz. Prezesem holdingu zostanie Małgorzata Kosińska, dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych w OPEC.

Nadzieja w PKO i BGK

— Celem powstania GHK jest konsolidacja potencjału spółek komunalnych oraz koordynacja inwestycji prowadzonych w mieście — informuje Maciej Glamowski.

Koordynacja inwestycji miejskich to niejedyny po-wód powstania holdingu. Na przejęcie od miasta udziałów w miejskich spółkach holding ma zaciągnąć w bankach kolejny kredyt, który miasto docelowo przeznaczy na spłatę części długu szpitala (240 mln zł). Jednocześnie samorząd pozostanie 100-procentowym udziałowcem holdingu, czyli niejako sam sobie sprzeda udziały w swoich spółkach. Kredyt ma być spłacany z dochodów wszystkich pięciu spółek.

Wcześniej miasto informowało, że jego potencjalnymi partnerami w tym projekcie będą PKO i BGK, a także prawdopodobnie jeden z banków komercyjnych. Banki państwowe dały zielone światło tzw. planowi Glamowskiego, przesuwając terminy spłat zobowiązań szpitala. Docelowo szpital także stanie się spółką. Miasto liczy, że udziały w nim przejmą inne samorządy, m.in. marszałek województwa kujawsko-pomorskiego i sąsiednie gminy, gdyż leczą się tam pacjenci z całego regionu. Kolejni prezydenci Grudziądza narzekali, że mimo to nie ma on żadnego zewnętrznego finansowania — z budżetu państwa, powiatu czy województwa.

Plan naprawczy

Poza ogromnym długiem szpital co roku wykazuje stratę operacyjną, którą miasto musi pokryć z własnego budżetu. To oznacza, że działalność szpitala się nie bilansuje — koszty funkcjonowania placówki są wyższe niż dochody, na które składa się głównie kontrakt z NFZ. Poza długiem zaciągniętym w bankach i innych instytucjach finansowych szpital ma też do spłacenia zaległe, nawet dwuletnie faktury od dostawców. Niezależnie od planu Glamowskiego realizowany jest plan naprawczy, który wiąże się z redukcją oddziałów i wydatków na zatrudnienie. Niedawno z powodu opóźnień w jego wdrażaniu odwołany został dyrektor szpitala.

— Sytuacja, w której zna- lazło się nasze miasto i nasz szpital, jest precedensowa. I jest to precedens w skali kraju — podkreślał na jednej z konferencji prasowych prezydent miasta.

Miasto próbuje też wyprzedawać niektóre nieruchomości na terenie szpitala, np. aptekę, jednak w trzech przetargach nie zgłosił się nikt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane