Michelin: porozumienie mniejszościowych jest bezprawne

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 15-02-2002, 18:30

Michelin, główny akcjonariusz olsztyńskiego Stomilu, wniesie do sądu pozew o unieważnienie uchwały piątkowego walnego zgromadzenia akcjonariuszy Stomilu. Akcjonariusze uchwalili na nim wybór Raimondo Egginka, reprezentanta udziałowców mniejszościowych, do rady nadzorczej spółki. Michelin zarzuca drobnym akcjonariuszom działanie w porozumieniu.

- Zgłoszenie sprzeciwu wiąże się z kwestią działania w porozumieniu akcjonariuszy mniejszościowych, którą przedstawiciele Michelin podnieśli podczas dzisiejszego NWZA. Po przekroczeniu progu 25 proc. akcji akcjonariusze finansowi powinni byli uzyskać zgodę KPWiG na działanie w porozumieniu - napisano w komunikacie Stomilu.

W piątek koalicja inwestorów finansowych, od wielu miesięcy zwaśnionych z Michelin, właścicielem 66 proc. kapitału Stomilu, w głosowaniu grupami wybrała Raimondo Egginka do rady nadzorczej. Zastąpił on Waldemara Siwaka, ich dotychczasowego przedstawiciela. Raimondo Eggink, związany z bankiem ABN Amro, został oddelegowany przez akcjonariuszy mniejszościowych do sprawowania indywidualnego nadzoru nad pracami zarządu olsztyńskiej spółki.

Za wyborem do Raimondo Egginka do 6-osobowej rady, w której jest pięciu reprezentantów Michelin, głosowali m.in. Pioneer Pekao TFI, OFE PZU Złota Jesień oraz AIG.

Od wielu miesięcy akcjonariusze mniejszościowi zarzucają Francuzom transfer zysków ze Stomilu do Michelina, stosowanie przez Stomil cen transferowych w kontaktach z Michelinem, wnoszenie przez Stomil wysokich opłat licencyjnych na rzecz Michelina oraz utrudnianie akcjonariuszom dostępu do informacji.

Wszystkie uchwały piątkowego zgromadzenia znajdziesz tutaj.

ONO, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Michelin: porozumienie mniejszościowych jest bezprawne