Microsoft: niższy zysk i wykup akcji

(Paweł Kubisiak)
21-07-2006, 00:17

Zysk Microsoftu spadł w minionym kwartale o 24 proc., głównie z powodu kosztów sądowo-prawnych. Spółka zapowiedziała jednak wykup akcji za 40 mld USD i przedstawiła dobre prognozy.

Zysk Microsoftu spadł w minionym kwartale o 24 proc., głównie z powodu kosztów sądowo-prawnych. Spółka zapowiedziała jednak wykup akcji za 40 mld USD i przedstawiła dobre prognozy, więc jej kurs wzrósł w obrocie posesyjnym o 6 proc.

Microsoft zapowiedział w komunikacie, że na planowany wykup własnych akcji przeznaczy 40 mld USD. Połowa tej kwoty zostanie wykorzystana już 17 sierpnia. Druga transza w czerwcu 2011 roku.

Koncern zarobił netto 2,83 mld USD lub 31 centa na akcję bez uwzględnienia przypadającego na akcję trzycentowego kosztu spraw sądowo-prawnych. Jest to wynik nieco lepszy od oczekiwań analityków ale gorszy o 24 proc. od wyniku sprzed roku. Sprzedaż koncernu Billa Gatesa wzrosła w porównaniu z ubiegłym rokiem o 16 proc. do 11,8 mld USD. Rynek oczekiwał 11,6 mld.

Na zyskach Microsoftu ciążą sprawy i kary nakładane przez urzędy antymonopolowe. Szczególnie konsekwentna jest Komisja Europejska, która nałożyła przed tygodniem kolejną grzywnę na Microsoft, tym razem 290,5 mln EUR. Zagroziła też dalszymi karami wysokości 3 mln EUR dziennie, jeśli do 31 lipca amerykańska firma nie wypełni unijnych zaleceń dotyczących uczciwej konkurencji. Sukces kosztuje - pozycja monopolisty jest na stałe przypisana do Microsoftu. Flagowy produkt spółki, system operacyjny Windows wykorzystywany jest w ok. 90 proc. pecetów na świecie.

Producent Windowsów zaskoczył rynek dobrymi prognozami. Na bieżący rok zapowiedział zysk na akcję na poziomie 1,43-1,47 USD. Poprzednia prognoza przewidywała przedział 1,36-1,41, a analitycy prognozowali 1,40 USD na akcję. Na trzeci kwartał Microsoft zapowiedział od 30 do 32 USD na akcję i przychody 10,6-10,8 mld USD, co było zbliżone do oczekiwań.

Realizacja tych prognoz wciąż będzie spoczywała na głowie założyciela i głównego właściciela Microsoftu. Jednak Bill Gates zapowiedział w czerwcu, że krok po kroku będzie ograniczał swoją rolę w zarządzaniu firmą. Od lipca 2008 r. zamierza całkowicie poświęcić się pracy na rzecz jego fundacji charytatywnej. Pozostanie jednak prezesem. Stery firmy przejmą jego wieloletni współpracownicy - Ray Ozzie i Craig Mundie.

Paweł Kubisiak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Microsoft: niższy zysk i wykup akcji