Mid Europa przejmuje plakatowy biznes

opublikowano: 08-11-2020, 22:00

Fundusz zdecydował się na zakup większości udziałów polskiego start-upu Displate, aktywnego głównie w USA.

Mid Europa Partners, fundusz private equity, który w swoim portfelu ma m.in. mniejszościowy pakiet udziałów w Allegro, sięgnął po kolejny marketplace z Polski. Jeszcze w tym roku sfinalizuje zakup większości udziałów w Displate. Odkupuje je od założycieli spółki - Karola Banaszkiewicza, Edwarda Ruszczyca i Jacka Świgosta oraz funduszy Credo Ventures i Miton Capital, które biznes finansowały na wczesnym etapie jego rozwoju. Wartości transakcji nie podano. Displate natomiast już dwa lata temu chwalił się wyceną na poziomie 40 mln USD.

Kolejny etap:
Kolejny etap:
Jacek Świgost (od lewej), Edward Ruszczyc i Karol Banaszkiewicz, założyciele Displate, wprowadzają spółkę w kolejną fazę. Z nowym inwestorem u boku.
Materiał zewnętrzny

Spółka została założona w 2013 r. Trzonem jej biznesu jest internetowa platforma łącząca grafików, artystów plastyków, amatorów projektujących plakaty itp. z indywidualnymi nabywcami. W jej obrębie działa obecnie ponad 40 tys. twórców, którzy na platformie umieścili łącznie ponad 1,4 mln cyfrowych projektów graficznych. Odbiorców znajdują w kilkudziesięciu krajach.

W tym układzie, poza udostępnianiem platformy do promocji prac, komunikacji z odbiorcami i sprzedaży, Displate bierze na siebie także proces produkcji i logistykę – zamówione prace przygotowuje w postaci metalowych plakatów i wysyła je w świat. Mimo, że spółka działa głównie z Polski, to w 2020 r. aż 99,8 proc. sprzedaży realizowała poza krajem, najwięcej w Stanach Zjednoczonych.

Karol Banaszkiewicz, prezes Displate, podaje, że przychody spółki w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosły pięciokrotnie. Liczy, że włączenie firmy do portfela Mid Europa ułatwi jej dalszą globalną ekspansję.

Paweł Padusiński, partner Mid Europa z warszawskiego biura funduszu, podkreśla natomiast, że jest pod wrażeniem rozwoju firmy na rynkach międzynarodowych. Ale akwizycja Displate jest także konsekwencją – jak zapewnia – udanej inwestycji w Allegro i koncentracji funduszu na firmach z szeroko rozumianego sektora e-commerce.

Zadowolenie z transakcji wyraża również dotychczasowy inwestor start-upu.

- Bycie częścią historii sukcesu Displate i śledzenie jej dynamicznego rozwoju w ciągu ostatnich trzech lat było niesamowitym doświadczeniem. Sukces tej firmy to w dużej mierze zasługa zespołu. Jestem przekonany, że Displate ma olbrzymi potencjał do dalszego wzrostu, a Mid Europa Partners to dla spółki idealny partner na kolejnym etapie jej rozwoju – mówi Jan Habermann, partner inwestycyjny w Credo Ventures.

Okiem praktyka
Dobry czas dla marketplace’ów
Przemysław Budkowski
były prezes Allegro
Mocny, dynamiczny rozwój marketplace’ów w Polsce jest jeszcze przed nami. Allegro pokazało, że model sprzedaży za pośrednictwem platform internetowych dobrze sprawdza się na polskim rynku. Dowodem na to jest także aktywność OLX czy Zalando w Polsce. Moim zdaniem na rynku jest jeszcze miejsce dla kolejnych tego typu firm, zwłaszcza sprofilowanych, działających w wąskich kategoriach, jak np. Displate. Bardzo duży potencjał ma też segment B2B. W ślad za tymi firmami będzie podążać coraz więcej funduszy venture capital, chętnych finansować ich dalszy rozwój.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane