Miedziowa „Solidarność” sprzeciwia się planom prywatyzacji KGHM

opublikowano: 18-03-2004, 16:44

PAP: "Solidarność" z KGHM Polska Miedź SA zdecydowanie sprzeciwiła się planom całkowitej prywatyzacji spółki. W tej chwili stanowi ona w ponad 44 proc. własność Skarbu Państwa. Solidarność skierowała w czwartek w tej sprawie pismo do marszałka sejmu Marka Borowskiego.

Sekcja Krajowa Górnictwa Rud Miedzi NSZZ "Solidarność", jeden z dwóch największych związków zawodowych działających w miedziowym koncernie, poinformowała w czwartek, że zarząd spółki polecił przygotować koncepcję prywatyzacji. Miałaby ona polegać na przejęciu przez członków zarządu tzw. pakietu menedżerskiego akcji i rozproszeniu na giełdzie pozostałej części papierów wartościowych.

"Taką koncepcję zarząd zamierza przeforsować na kwietniowym zgromadzeniu akcjonariuszy firmy" - powiedział przewodniczący Sekcji Krajowej Górnictwa Rud Miedzi NSZZ "S" i członek rady nadzorczej KGHM Józef Czyczerski.

W programie Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy zwołanego na 16 kwietnia tego roku znalazł się punkt pod tytułem: informacja zarządu o możliwych działaniach na rzecz dalszej prywatyzacji KGHM Polska Miedź SA oraz emisji nowych akcji spółki.

Według działaczy "Solidarności", plany zarządu stwarzają zagrożenie, że akcje skupi konkurencja, która nie będzie zainteresowana rozwojem polskiego przemysłu miedziowego, lecz jedynie przejęciem rynków zbytu miedzi.

Zdaniem związkowców doprowadzi to do utraty kontroli państwa nad przemysłem miedziowym, a przedstawicielom polskiego czy też zagranicznego kapitału będzie zależeć wyłącznie na jak najszybszym wyeksploatowaniu tej części złoża, która przyniesie jak największy zysk.

"Akcjonariusze inni niż Skarb Państwa nie będą zainteresowani rozwojem i dalszym inwestowaniem w górnictwo podziemne, a szczególnie w tzw. głębokie złoże. W konsekwencji spowoduje to upadek przemysłu miedziowego, degradację regionu i powstanie bezrobocia na niespotykaną dotąd skalę" - zaalarmowali związkowcy w liście do marszałka Sejmu.

Zdaniem Czyczerskiego, pomysły zarządu, szczególnie dotyczące przejęcia przez niego tzw. pakietu menedżerskiego, podyktowane są chęcią zabezpieczenia się finansowego kosztem bezpieczeństwa i bytu górników.

Wobec tego Solidarność zażądała od rządu powstrzymania "szaleńczych zapędów prywatyzacyjnych forsowanych przez obecny zarząd KGHM Polska Miedź SA".

20 lutego minister skarbu Zbigniew Kaniewski powiedział w Warszawie, że Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) rozważa wprowadzenie kolejnych spółek do programu prywatyzacji w 2004 roku, o ile zaplanowane na ten rok przychody z prywatyzacji nie zostaną osiągnięte.

MSP planuje na ten rok sprzedaż około 160 spółek. Kaniewski poinformował, że resort będzie analizował możliwość sprzedaży dalszych około 100 podmiotów. Wśród spółek, które Skarb Państwa może włączyć do tegorocznych planów, jest również KGHM Polska Miedź.

Kaniewski zaznaczył wtedy, że jeśli uda się zrealizować przychody z prywatyzacji w zaplanowanej wielkości, to akcje KGHM nie zostaną sprzedane w tym roku. Skarb Państwa ma obecnie 44,28 proc. akcji KGHM.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Miedziowa „Solidarność” sprzeciwia się planom prywatyzacji KGHM