Między kalkulacją a olśnieniem

Rozmawiał: Mirosław Konkel
opublikowano: 12-01-2009, 00:00

Kluczem do sukcesu na coraz trudniejszym rynku reklamy jest innowacyjność.

Media i domy mediowe, jeśli chcą przetrwać trudne czasy, muszą działać razem

Kluczem do sukcesu na coraz trudniejszym rynku reklamy jest innowacyjność.

"Puls Biznesu": Po co są Media Trendy, skoro pomysłowość domów mediowych na bieżąco ocenia rynek?

Paweł Tyszkiewicz, dyrektor generalny Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR: Nasz konkurs pozwala się wykazać nie tyle domom mediowym, ile konkretnym specjalistom. To oni decydują, w jaki sposób, w jakim momencie i miejscu dotrzeć do klientów z przekazem reklamowym. Wykonują robotę często niedocenianą, a nader ważną. Z pewnością zasłużyli na to, by rzucić snop światła na ich dokonania.

Ale co z tego wynika dla branży?

Nie wszyscy mają świadomość, jakie pomysły zachwycały i wyznaczały nowe tendencje w ostatnich dwunastu miesiącach. Dzięki Media Trendom otrzymujemy pełniejszy obraz tego, jak nasza branża się zmienia i rozwija. Na konkurs często są zgłaszane prace wyjątkowe i przełomowe. Takie, które mogą zainspirować. Między innymi na tym polega edukacyjna rola naszego przedsięwzięcia. Poza tym to prawdopodobnie jedyny na świecie konkurs, w którym dwie bardzo zależne od siebie branże: media i domy mediowe, przyglądają się temu, co w danym roku najlepszego wymyśliły, by przyciągnąć klientów. Media Trendy są dobrą okazją do lepszego poznania potrzeb i oczekiwań drugiej strony i opracowania najbardziej efektywnych standardów współpracy.

Co decyduje o coraz większej współzależności mediów i domów mediowych?

Wybijającą się tendencją jest dziś konwergencja mediów. Przekaz trafia jednocześnie do wielu kanałów komunikacji. Reklama, która pojawia się w porannej gazecie, już za parę chwil jest w internecie. Konsument ogląda ją też na komórce, monitorze bankomatu czy na ekranie LCD w metrze.

Innymi słowy, macie w rękach broń masowego rażenia.

Masowe rażenie źle się kojarzy. I zupełnie nie oddaje tego, o co chodzi twórcom nowoczesnych kampanii. Ich celem jest dotarcie do precyzyjnie określonej grupy klientów. Spotkanie się z nimi w ich naturalnym środowisku, bez nachalności, niejako przy okazji. Im precyzyjniej dobrana grupa odbiorców tym pozytywniejsza ich reakcja. Przykład? Młode kobiety z największym zainteresowaniem przeczytają o nowej linii kosmetyków. A fani motoryzacji — informację o promocjach w salonach samochodowych.

Jak docierać z reklamą do coraz węższych grup?

Dzięki nowoczesnym technologiom i badaniom. Proszę zauważyć, jak ogromna jest dziś wiedza o osobach, które używają telefonów komórkowych czy robią zakupy w danej sieci sklepów. Przy budowaniu kampanii uwzględnia się już nie tylko dane socjodemograficzne, takie jak wiek czy płeć, ale także czynniki behawioralne. To znaczy: rozróżnia się konsumentów według tego, jak się zachowują, gdzie mieszkają, ile czasu spędzają w centrum handlowym, pubie czy w korkach ulicznych. Wobec spowolnienia gospodarczego coraz dalej posunięte stargetowanie może być dodatkowym atutem. Bo przynosi oszczędności i większą efektywność.

Dla mediów i reklamy idą ciężkie czasy?

Ale paniki w branży jeszcze nie ma. Co parę miesięcy robię badanie nastrojów. Na razie klienci nie zdecydowali się na drastyczne cięcia budżetowe. Wszyscy jednak ostrzegają, że trzeba być gotowym i pracować nad innowacyjnością, bo ona zacznie wygrywać.

Innowacyjność to bardzo wyświechtane słowo.

Ale w naszej branży jest kluczowe. Jurorzy Media Trendów zadają jedno podstawowe pytanie: Czy koncepcja jest nowa, świeża, odkrywcza? A jak tworzyć rzeczy epokowe, skoro prawie wszystko już było? Bez kreatywności i innowacyjności się nie da. W ubiegłym roku na 187 zgłoszonych prac komisja konkursowa nagrodziła siedemnaście. To pomysły, które wywołały autentyczne olśnienie. Mam nadzieję, że i tym razem nie zabraknie interesujących i łamiących konwencje projektów.

Rozmawiał: Mirosław Konkel

Media Trendy

Do 6 lutego można zgłaszać prace w 9. edycji Media Trendów, organizowanych przez Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR. Finał odbędzie się 23 marca. W Konkursie innowacji w planowaniu mediów będą nagradzane najbardziej nowatorskie strategie mediowe i kreatywne sposoby wykorzystania kanałów komunikacji w kampaniach. Z kolei Konkurs innowacji w mediach wyróżnia zainicjowane przez media przedsięwzięcia marketingowe, które mają uatrakcyjniać zawartość programową lub ofertę reklamową. Nowością tegorocznej edycji jest Young Media Lions — rywalizacja najmłodszych media plannerów (do 28. lat). Zwycięski zespół wyjedzie na festiwal reklamy do Cannes.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rozmawiał: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu