Międzynarodowy Czempion: Inwestor – duże przedsiębiorstwa

Wśród dużych firm zajmujących się inwestycjami zagranicznymi w tym roku bezkonkurencyjna okazała się Grupa Asseco. Wyróżnione zostały PGNiG oraz Elemental Holding.

Nagroda główna: Grupa Asseco

Międzynarodowy Czempion: Inwestor – duże przedsiębiorstwa

  • DI
opublikowano: 12-01-2022, 19:42

Wśród dużych firm zajmujących się inwestycjami zagranicznymi w tym roku bezkonkurencyjna okazała się Grupa Asseco. Wyróżnione zostały PGNiG oraz Elemental Holding.

Nagroda główna: Grupa Asseco

Asseco jest spółką informatyczną, notowaną na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych. Zajmuje się tworzeniem i rozwijaniem oprogramowania komputerowego. Dostarcza własne rozwiązania informatyczne m.in. przedstawicielom branż bankowej, ubezpieczeniowej, a także administracji publicznej. Klientami Asseco są m.in. Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Ministerstwo Finansów. Firma świadczy swoje usługi także przedsiębiorstwom z sektorów energetycznego i telekomunikacyjnego. Z jej rozwiązań korzystają również instytucje międzynarodowe.

Asseco jest liderem sektora IT w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Działa w 60 krajach i zatrudnia ponad 29 tys. osób. Przedstawiciele spółki podkreślają, że w 2021 r. zapotrzebowanie na e-usługi gwałtownie wzrosło. Ich zdaniem pandemia przyspieszyła procesy technologiczne nawet o siedem lat. W mijającym roku — jak podkreślają przedstawiciele Asseco — w branży IT realizowane były projekty, które w normalnych warunkach byłyby odkładane na później. Wzrost znaczenia e-usług było widać m.in. w administracji publicznej, w sektorach zdrowia i handlu.

Adam Góral, prezes Grupy Asseco

Przedstawiciele Asseco nie boją się podbijać nowych rynków. Jedną z ich najważniejszych decyzji dotyczących ekspansji zagranicznej było połączenie w 2004 r. działającej w Rzeszowie spółki Comp ze słowacką Asset Soft. I tak powstało Asseco. Kolejne akwizycje, których dotychczas było około stu, przyspieszyły dalszą ekspansję zagraniczną. W 2010 r. spółka kupiła udziały izraelskiej firmy Formula System i w ten sposób otworzyła sobie drogę na rynek izraelski i amerykański. Przejęcie portugalskiego Exictos dało jej natomiast możliwość rozwoju na rynkach afrykańskich. Przedstawiciele Asseco wciąż badają nowe rynki.

— Jesteśmy firmą, która stale dba o swój globalny rozwój. Nie zapominamy jednak, że motorem wzrostu jest skuteczne działanie na lokalnych rynkach. Dlatego od wielu lat prowadzimy aktywną politykę akwizycyjną, której celem jest nie tylko ekspansja geograficzna, ale też zwiększanie naszych kompetencji sektorowych. Pojawiając się w nowym kraju korzystamy z wiedzy i praktyki lokalnych specjalistów, a to w połączeniu z naszym międzynarodowym doświadczeniem umożliwia realizację największych projektów — mówi z dumą Adam Góral, prezes Asseco Poland.

Wyróżnienie: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo

Grupa PGNiG zajmuje się wydobyciem, importem i sprzedażą paliw gazowych oraz płynnych. Stawia również na ekspansję zagraniczną. W tym celu została utworzona spółka PGNiG Upstream International (UI) w Norwegii. Ma ona kilkanaście koncesji na norweskim szelfie kontynentalnym. Na kilku z nich prowadzi działalność poszukiwawczą.

Wyróżnienie: Elemental Holding

Firma zajmuje się m.in. recyklingiem zużytego sprzętu elektrycznego, katalizatorów i obwodów drukowanych. W minionym roku jej przedstawiciele sfinalizowali przejęcie spółki Maryland Core Inc., będącej jednym z liderów recyklingu metali strategicznych na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

– Dzięki ambitnej polityce inwestycyjnej zajmujemy coraz silniejszą pozycję w globalnym łańcuchu dostaw strategicznych dla gospodarki surowców – podkreśla Krzysztof Spyra, członek zarządu Elemental Holding.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane