Miele wybrał Ksawerów

opublikowano: 20-06-2017, 22:00

78 ha pod Łodzią wejdzie do strefy. 29 ha chce kupić niemiecki koncern AGD, który docelowo zatrudni nawet 1500 osób.

Już wiadomo, gdzie Miele wybuduje zakład AGD. Z informacji „PB” wynika, że niemiecki koncern AGD kupi w Ksawerowie 29 ha. Eksperci szacują wartość inwestycji na 45 mln EUR. Sama firma w odpowiedzi na pytania „PB” informowała w kwietniu o 300 miejscach pracy. Jedno ze źródeł twierdzi, że po zakończeniu kolejnych etapów inwestycji będzie ich nawet 1500. Ogłoszenia inwestycji można się spodziewać w ciągu dwóch tygodni.

Zobacz więcej

Fot. Rainer Unkel-vario images-Forum

Inwestor czeka

Działka Miele znajdzie się na 78,4 ha w Ksawerowie leżącym między Łodzią a Pabianicami, które wejdą do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. „Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Skrócenia vacatio legis do jednego dnia wymaga ważny interes kraju […]. Przedsiębiorca z branży AGD jest zainteresowany ulokowaniem inwestycji na proponowanym do włączenia terenie w gminie Ksawerów, jednak warunkiem realizacji projektu jest jak najszybsze objęcie strefą tego gruntu” — podało Ministerstwo Rozwoju w uzasadnieniu do rozporządzenia. — Nie możemy ujawniać informacji na temat prowadzonych negocjacji — ucina Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE.

Strefa na włączanych gruntach — na podstawie dotychczasowych doświadczeń — spodziewa się maksymalnie 14 inwestorów, 1,3 mld zł inwestycji i prawie 3,3 tys. miejsc pracy. — Jeśli Miele wejdzie do łódzkiej strefy, na pewno nie pożałuje. Mamy kontakty z wieloma strefami, ale z tą pracuje nam się najlepiej. O jakości obsługi świadczy także niedawna inwestycja BSH, który ulokował w Łodzi centrum B+R — mówi Wojciech Konecki, dyrektor generalny Związku Pracodawców AGD CECED Polska.

Gmina buduje

Na przyjście inwestora przygotowuje się gmina.

— Już dwa lata temu, decyzją wójta Adama Topolskiego, wybudowaliśmy drogę o podwyższonejjakości, która przecina tereny strefy. Wówczas była to „luksusowa” droga w polu, ale już wtedy podjęliśmy starania o włączenie do Łódzkiej ŁSSE. Jednocześnie inwestujemy w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, wykupujemy nieruchomości pod drogi. Choć mamy miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego dla tych terenów, to udoskonalamy je pod potrzeby łódzkiej strefy i inwestora — mówi Jarosław Pinder, zastępca wójta i sekretarz gminy Ksawerów. Chodzi o liczbę dopuszczalnych kondygnacji, dopuszczalną wysokość budynków, liczbę miejsc parkingowych, intensywność i powierzchnię zabudowy. To nie koniec. — Już pierwszy inwestor mówi o docelowo 1,5 tys. miejsc pracy, więc wiadomo, że nie będzie zatrudniać tylko mieszkańców Ksawerowa, których jest 7,7 tys. Dlatego planujemy zakup dwóch autobusów, którymi będziemy mogli dowozić pracowników, m.in. z przystanków Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej Pabianice Północ i Lublinek. Już zainwestowaliśmy 2 mln zł, a w ciągu dwu-trzech lat wydamy kolejne 2-3 mln zł — dodaje Jarosław Pinder. Wzdłuż DK 14 powstanie droga dojazdowa i rondo — te projekty realizowane są wspólnie z łódzką strefą.

Branża rośnie

Miele poinformował w lutym, że wybuduje w Polsce zakład pralek, który odciąży działającą na pełnych obrotach fabrykę w Gütersloh. Inwestycja jest konieczna, bo w tym roku firma chce sprzedać ponad 900 tys. pralek. Nowy zakład ma ruszyć w 2020 r. i początkowo produkować 250 tys. urządzeń rocznie. W ŁSSE w Łodzi i Radomsku zakłady suszarek, kuchenek wolno stojących, zmywarek i pralek ma Indesit, od 2015 r. należący do Whirlpoola. Polska z 22,4 mln sztuk urządzeń w 2016 r. jest największym producentem AGD w Europie, a najwięcej powstaje właśnie pralek — 6,5 mln sztuk. W branży AGD pracuje 25 tys. osób. Miele to rodzinna firma założona w 1899 r. przez Carla Miele i Reinharda Zinkanna, których potomkowie są akcjonariuszami i członkami zarządu koncernu. Firma ma osiem fabryk w Niemczech i po jednej w Austrii, Czechach, Chinach i Rumunii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Miele wybrał Ksawerów