Mieszane dane z japońskiej gospodarki

opublikowano: 31-05-2016, 07:00

Chociaż w ujęciu miesięcznym, kwietniowe odczyty z japońskiej gospodarki wykazały nieznaczną poprawę, jednak w porównaniu z analogicznym okresem wskazują na dalsze problemy Kraju Kwitnącej Wiśni, informuje Bloomberg.

Produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła w stosunku do marca o 0,3 proc. Ekonomiści oczekiwali znacznie gorszego wyniku, gdyż mediana ich prognoz zakładała spadek rzędu 1,5 proc. po nieoczekiwanym wzroście o 3.8 proc. miesiąc wcześniej. Jednak wskaźnik liczony względem kwietnia 2015 r. znów spadł, tym razem o 3,5 proc. choć również w tym przypadku spodziewano się gorszego odczytu, rzędu -5,0 proc. W marcu  produkcja roczna zwiększyła się o 0,2 proc. 

Jedną z przyczyn słabych odczytów były skutki trzęsienia ziemi jakie dotknęło południową wyspę Kiusiu, które zaszkodziło m.in. dostawcom i produkcji koncernu Toyota Motor czy Sony.

Największy wzrost produkcji w kwietniu stał się udziałem segmentu kosmetycznego i chemii organicznej podczas gdy produkcja samochodów pasażerskich obniżyła się o 2,3 proc. względem marca, a części samochodowych wzrosła o 3,6 proc.

W kwietniu 2016 r. nadal spadały wydatki gospodarstw domowych, choć trend zdecydowanie wyhamował. Zmniejszyły się one bowiem o 0,4 proc. w ujęciu rocznym przy średniej prognoz na poziomie -1,3 proc. i 5,3-proc. spadku w marcu.  

Z kolei na niezmienionym poziomie 3,2 proc. utrzymała się stopa bezrobocia. Takiego dokładnie wyniku oczekiwali ekonomiści.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Mieszane dane z japońskiej gospodarki