Mieszane nastroje przed sesją w USA

opublikowano: 06-01-2021, 14:12

Kontrakty na indeksy amerykańskich rynków akcji pokazują, że inwestorzy zaczęli poważnie liczyć się z możliwością przejęcia przez Demokratów kontroli nad Senatem.

Wtorkowe wybory uzupełniające w stanie Georgia dały już Demokratom jedno miejsce w Senacie i mają oni szansę na drugie. Przejęcie kontroli nad wyższą izbą Kongresu oznaczałoby możliwość swobodnego kształtowania polityki gospodarczej przez administrację Josepha Bidena. Rynek liczy się z tym dlatego kontrakt na Nasdaq 100 spada o 1,4 proc., bo inwestorzy obawiają się zwiększenia regulacji największych spółek technologicznych. Kontrakt na średnią Dow Jones rośnie natomiast o 0,2 proc., bo wzrosła szansa na duże projekty infrastrukturalne, na których mogłyby zarobić np. Caterpillar, czy 3M. Kontrakt na S&P500; spada o niespełna 0,3 proc.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Handel przed sesją pokazuje, że wiara w tzw. niebieską falę, czyli całkowite przejęcie władzy w USA przed Demokratów, podbije dziś kursy m.in. spółek marihuanowych oraz działających w branży energii odnawialnej. Drożeją także wyraźnie akcje Tesli po tym jak Morgan Stanley podwyższył ich kurs docelowy aż do 810 USD. Kurs zamknięcia z wtorku to 735,11 USD.

Lekko spada indeks dolara i tanieją obligacje USA. Rentowność “dziesięciolatek” przekroczyła 1 proc. po raz pierwszy od marca ubiegłego roku. Cena złota idzie w dół o ponad 1 proc. do 1933,30 USD za uncję. Ropa WTI tanieje o 0,3 proc. do 49,77 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane