Mieszane wyniki amerykańskich akcji

opublikowano: 02-12-2022, 23:38
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Amerykańskie akcje zanotowały mieszane wyniki w piątek, ponieważ silniejsze niż oczekiwano dane o zatrudnieniu skłoniły inwestorów do ponownego rozpatrywania oczekiwań co do tego, kiedy Rezerwa Federalna wstrzyma kampanię podwyżek stóp procentowych.

Fot. Dan Smith/Wikimedia Commons/CC BY-SA 2.5

Miesięczny raport Departamentu Pracy dotyczący zatrudnienia w listopadzie pokazał, że zatrudnienie wzrosło o 263 tys., czyli więcej niż szacowano, podczas gdy bezrobocie utrzymywało się na poziomie 3,7 proc.

Indeks S&P 500 spadł o 0,1 proc., podczas gdy Dow Jones Industrial Average wzrósł o ten margines. Zaawansowany technologicznie indeks Nasdaq Composite zanotował obniżkę o 0,2 proc. Wszystkie trzy główne sesje były poza sesyjnymi minimami o ponad 1 proc. bezpośrednio po publikacji.

Na rynkach towarowych Unia Europejska zapaliła zielone światło dla rosyjskiej ropy w wysokości 60 USD, ograniczając wzrost cen. Kontrakty terminowe West Texas Intermediate zamknęły się na poziomie około 80 USD za baryłkę, ale w ciągu tygodnia wzrosły o 5 proc.

Piątkowe ruchy nastąpiły po przeważnie optymistycznym tygodniu na rynkach akcji, z nastrojami poprawionymi przez prezesa Rezerwy Federalnej, Jerome'a Powella, wskazującego na ograniczenie tempa podwyżek stóp procentowych, a Chiny złagodziły niektóre blokady związane z wirusem COVID-19.

Bankierzy centralni pracowali nad złagodzeniem napięć na rynku pracy, napędzanych nadmierną liczbą ofert pracy, co wywarło presję na wzrost płac i przyczyniło się do gwałtownego wzrostu cen. Jednak wielu obawia się, że dynamika rynku pracy, która zachęciła urzędników do kontynuowania agresywnych podwyżek stóp procentowych, spowoduje ich przekroczenie i wpędzi gospodarkę USA w recesję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ON

Polecane