Mieszkańcy mają długi w samorządach

opublikowano: 21-10-2018, 22:00

Polacy są zadłużeni w miejskich kasach na 822 mln zł — szacuje Biuro Informacji Gospodarczej. To tylko ujawniona część problemu.

Zaległości wobec gmin stale rosną — alarmują eksperci BIG InfoMonitor. Na liście dłużników spółek i instytucji samorządowych jest dzisiaj 177,6 tys. podmiotów — zarówno osób fizycznych, jak i firm. Ich przeterminowane długi sięgają łącznie 822,3 mln zł. Problemem jest egzekwowanie zaległości.

— Z naszych obserwacji wynika, że pracownicy przedsiębiorstw należących do jednostek samorządu terytorialnego obawiają się, że wpisem do rejestru dłużników pogorszą sytuację osoby, która już i tak zapewne ma problemy, skoro nie płaci. Upominanie się o pieniądze jest trudne także dlatego, że dłużnik to też wyborca, a zdarza się, że na dodatek ktoś znajomy — zwraca uwagę Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Jeśli chodzi o liczbę dłużników, najgorzej jest na Mazowszu, Górnym i Dolnym Śląsku oraz w województwachpomorskim i łódzkim. Najwyższe zgłoszone długi mają natomiast województwa: łódzkie — prawie 166 mln zł, mazowieckie — ponad 161 mln zł oraz śląskie — blisko 136 mln zł.

Wśród miast najwięcej dłużników ma stolica — ponad 13 tys. Tuż po niej są Gdańsk — 7 tys., Łódź — blisko 5 tys., Wrocław — 3,5 tys. oraz Katowice — ponad 2 tys. Największy dług wobec samorządu mają natomiast łodzianie — blisko 127 mln zł. Za nimi są warszawiacy — ponad 86 mln zł, gdańszczanie i elblążanie — po niespełna 29 mln zł zł oraz elblążanie — 28 711 890 zł oraz tyszanie — ponad 26 mln zł.

Analitycy BIG InfoMonitor zaznaczają, że rzeczywiste długi Polaków w samorządach są zdecydowanie wyższe, ale o większości rejestry dłużników BIG nie są powiadamiane.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu