Mieszkania rosną jak na drożdżach

Marta Sieliwierstow
opublikowano: 10-02-2010, 14:52

Kryzysowi się nie dali i sprzedali niemal 100 proc. więcej mieszkań. Plany mają jeszcze ambitniejsze i ruszają z siedmioma inwestycjami. To Ronson Development, w którym za sprzedaż odpowiada Andrzej Gutowski.

Rozmowa z Andrzejem Gutowskim, dyrektorem sprzedaży i marketingu w Ronson Development

"Puls Biznesu": Jak zakończył się rok dla Ronson?

Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Ronson Development: Mimo wszechobecnego kryzysu gospodarczego był dla nas bardzo udany. Oddaliśmy do użytku dwie inwestycje mieszkaniowe: Galileo w Poznaniu i Imaginarium II na warszawskich Bielanach. Pod względem sprzedaży 2009 r. był najlepszy w naszej historii. Sprzedaliśmy 263 mieszkania, co w porównaniu z 2008 r., kiedy nabywców znalazły 132 mieszkania, oznacza wzrost o niemal 100 proc. Szczególnie warto zwrócić uwagę na to, że sprzedaż w drugiej połowie roku była wyższa niż w pierwszej, mimo mniejszej liczby mieszkań dostępnych w ofercie. W czasie kryzysu, kiedy ze względu na utrudniony dostęp do finansowania wiele konkurencyjnych inwestycji było wstrzymywanych lub odkładanych, Ronson nie miał takich problemów. Wysoka sprzedaż i pochodzące z niej pieniądze pozwoliły nam na sfinansowanie niektórych projektów ze środków własnych. Za przykład mogą posłużyć: oddane w 2009 r. Imaginarium II i powstające osiedle Nautica na Ursynowie w Warszawie. W tych dwóch inwestycjach dzięki bardzo dobrym wynikom sprzedaży nie było potrzeby korzystania z przyznanych kredytów na ich finansowanie.

Jakie nowe inwestycje macie w planach?

Trudne czasy w branży nie wpłynęły znacząco na ograniczenie naszych planów. Zgodnie z wcześniejszymi zamiarami w 2010 r. chcemy rozpocząć aż siedem nowych inwestycji. Nadal będziemy stawiali na obiekty kameralne i dobrze położone. Jeszcze w pierwszym kwartale tego roku chcemy zacząć prace nad trzecim etapem osiedla Imaginarium na warszawskich Bielanach. Największą z planowanych na najbliższe miesiące inwestycji jest budowa drugiego etapu osiedla Gemini. Znajduje się przy stacji metra Imielin. Budowa kolejnych 167 mieszkań rozpocznie się w trzecim kwartale bieżącego roku. Myślę, że wart uwagi jest rozważany przez nas projekt budowy aparthotelu we Wrocławiu. Pomysł polega na tym, że będziemy sprzedawali poszczególne lokale, a całość będzie zarządzana jak hotel. W drugim kwartale 2010 r., również we Wrocławiu, ruszą prace przy nowej inwestycji przy ulicy Rymarskiej. Rozpoczniemy też pierwszy etap dwóch zupełnie nowych projektów w Warszawie przy skrzyżowaniu ulic Kłobuckiej z Człuchowską i Olbrachta, a także w podwarszawskich Łomiankach przy ulicy Wiślanej. Aktualną ofertę, w której mamy około 240 mieszkań, chcemy powiększyć o ponad 500. Nie spodziewamy się problemów z finansowaniem. Rozpoczęcie prac zależy tylko od spraw administracyjnych, związanych między innymi z uzyskaniem odpowiednich pozwoleń.

Klienci mogą liczyć na dalsze promocje cenowe?

W 2009 r. wprowadziliśmy obniżki i promocje cenowe na mieszkania w niektórych inwestycjach. Obecnie jednak rozważamy podniesienie cen. W warszawskich obiektach Gemini i Nautica od lutego ceny już wzrosły. Oczekujemy, że po bardzo dużych wahaniach cen mieszkań w czasie kryzysu 2010 r. przyniesie ich względną stabilizację. Poza tym zmieniła się mentalność kupujących, którzy nie oczekują już dalszych obniżek spowodowanych złą koniunkturą.

Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Ronson Development
Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Ronson Development
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane