Mieszkaniówka coraz bardziej kusi

Marcin Gesing
opublikowano: 02-04-2004, 00:00

Mota-Engil, potentat budowlany z Portugalii, rozszerzy działalność w Polsce o deweloperkę. Spróbuje też szczęścia w kontraktach kolejowych.

Nowym obszarem zainteresowań holdingu Mota-Engil (dawniej Mota & Companhia), który do tej pory skupiał się głównie na kontraktach drogowych, jest budowa mieszkań.

— Jeśli uzyskamy wszystkie pozwolenia, jeszcze w tym roku może ruszyć budowa pierwszych mieszkań w Krakowie, gdzie mamy działki budowlane. Na pierwszy etap inwestycji deweloperskich chcemy przeznaczyć do 50 mln zł — mówi Antonio Castro, dyrektor generalny Mota-Engil na Europę Środkową.

Ubiegłoroczne skonsolidowane przychody holdingu w Polsce wyniosły 99 mln zł. W 2004 r. mają być około 20 proc. wyższe.

Mieszkania i tory

Jeśli inwestycje te okażą się trafione, holding, który w Polsce działa poprzez przejęte cztery lata temu Krakowskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych i Przedsiębiorstwo Budowy Mostów w Lubartowie, zamierza rozszerzyć działalność dewe- loperską także na Wrocław i Lublin.

Nie oznacza to, że największy w Portugalii koncern budowlany rezygnuje z ubiegania się o kolejne kontrakty drogowe.

— Wystartujemy do przetargu na budowę pięciu odcinków autostrady A-2. Chcemy też spróbować sił w kontraktach związanych z infrastrukturą kolejową. Tam się pojawią unijne pieniądze — wyjaśnia Antonio Castro.

Liczą na zachęty

Do tej pory Mota-Engil zainwestował w naszym kraju prawie 100 mln zł. Na przełomie maja i czerwca Martifer, spółka holdingu, zakończy budowę fabryki konstrukcji stalowych w Katowickiej SSE. Wartość tej inwestycji sięga 47 mln zł. Zakład Martifera dostarczał będzie konstrukcje na potrzeby polskich i pozostałych spółek holdingu Mota-Engil. Być może jeszcze w tym roku koncern podejmie decyzję co do lokalizacji kolejnej fabryki. Poza Polską w grę wchodzą nasi południowi sąsiedzi: Słowacja lub Czechy. Portugalczycy zdecydują po analizie zaproponowanych zachęt inwestycyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Gesing

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu