Mieszko będzie mieć nowego właściciela

Wiktor Szczepaniak
opublikowano: 09-12-2008, 06:29

Łotewski fundusz Alta Capital Partners wpadł w poważne problemy finansowe. Dlatego zamierza sprzedać swoje akcje firmy Mieszko - wynika z informacji „PB”.

Zawirowania w globalnej gospodarce coraz mocniej odbijają się na rynkach naszego regionu. Z nieoficjalnych informacji „PB” wynika, że główny akcjonariusz firmy Mieszko, łotewski fundusz Alta Capital Partners, wpędził się w duże kłopoty. Pogrążyły go m.in. finansowane kredytami inwestycje w nieruchomości krajów nadbałtyckich, które w ostatnim czasie mocno straciły na wartości. W efekcie fundusz ma dziś problemy z regulowaniem zobowiązań i zmuszony jest sprzedać część biznesów. Pod młotek mają iść m.in. akcje firmy Mieszko, notowanego na giełdzie producenta słodyczy, którego Alta jest największym akcjonariuszem (kontroluje 66 proc. akcji).

- Alta finansowała inwestycje długiem, co dotyczy także zakupu akcji Mieszka. Teraz gdy nie jest w stanie spłacać rat kredytów została przymuszona przez banki do sprzedaży części aktywów. To oczywiste rozwiązanie w takiej sytuacji. Sprzedane mają być m.in. akcje firmy Mieszko. Najszybciej można to zrobić oferując je innemu funduszowi inwestycyjnemu - mówi osoba zorientowana w inwestycjach Alty w Polsce, pragnąca zachować anonimowość.

- Informacje o problemach finansowych Alty są bezpodstawne. Wszystkie firmy z naszego portfela inwestycyjnego (w tym Mieszko) działają w tzw. sektorach defensywnych, które są mało podatne na skutki globalnego kryzysu finansowego. Trudna sytuacja rynkowa wymaga oczywiście od nas wzmożonej uwagi w zarządzaniu płynnością i dostosowania  polityki inwestycyjnej. Na razie dajemy sobie z tym radę – informuje Anton Sigal z Alta Capital Partners.

To wszystko czego można się oficjalnie dowiedzieć w tej sprawie. Marek Moczulski, prezes firmy Mieszko, nie chce się bowiem wypowiadać na ten temat. Zapewnia tylko, że kierowana przez niego firma ma się dobrze, czego dowodem są poprawiające się systematycznie wyniki finansowe

Kto może kupić akcje Mieszka? Jak wygląda sytuacja na rynku słodyczy? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w dzisiejszym „PB”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Szczepaniak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu