Mikrusy czują się niedoceniane

opublikowano: 22-11-2017, 22:00

Wsparciem inwestycyjnym należy objąć także firmy na ryczałcie ewidencjonowanym — postuluje ZRP.

Mali przedsiębiorcy wiążą duże nadzieje z ustawą o zasadach wspierania nowych inwestycji, której projekt jest obecnie konsultowany. Obawiają się jednak, że nie będą mogli skorzystać z jej rozwiązań. W projektowanej ustawie przewidziano m.in. długoletnie zwolnienia w podatkach dochodowych. Ich warunkiem ma być spełnienie kryteriów jakościowych i ilościowych, których na razie nikt nie zna, bo zostaną określone w rozporządzeniu.

— Zadeklarowano odrębne, niższe wymagania dla sektora MSP, ale mamy obawy, że nie będą uwzględniały specyfiki najmniejszych firm. Zapowiedziano także, że kryteria jakościowe mają m.in. weryfikować wpływ inwestycji na wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki. Jednak badania pokazują, że większość mikroprzedsiębiorców nie upatruje szans swojego rozwoju we wzroście innowacyjności, rozumianej jako potrzeba poszukiwania i wdrażania nowych rozwiązań technicznych i technologicznych — zauważa Jan Klimek, wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego (ZRP), w opinii przekazanej resortowi rozwoju, autorowi projektu.

Jan Klimek wyjaśnia, że mali przedsiębiorcy koncentrują się raczej na udoskonalaniu wytwarzanych produktów, poprawie jakości wyrobów i obsługi klienta, a także dostosowują do aktualnej sytuacji rynkowej, poszukując nowych rynków zbytu. Według ZRP, działania te wciąż nie są doceniane, a firmy z sektora MSP mają trudności z uzyskiwaniem dotacji na inwestycje. Dlatego związek, popierając projektowaną ustawę, postuluje jednocześnie o uwzględnienie zarówno w ustawie, jak i w akcie wykonawczym potrzeb przedsiębiorców, którzy nie wdrażają nowych technologii, ale dążą do rozwoju i zwiększaniakonkurencyjności na rynku innymi sposobami.

— Należałoby również rozważyć objęcie wsparciem inwestycyjnym mikroprzedsiębiorców opłacających podatki w formie ryczałtu ewidencjonowanego, bo dla tej grupy nie przewiduje się żadnych ulg inwestycyjnych — dodaje Jan Klimek. W ocenie ZRP najważniejszym kryterium, które powinny spełnić najmniejsze firmy, aby otrzymać wsparcie dla inwestycji z pomocy publicznej, jest tworzenie miejsc pracy przy zachowaniu warunku ekonomicznej efektywności przedsięwzięcia w określonym czasie — tak, aby zapobiec dotowaniu projektów ryzykownych ekonomicznie. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu