Miliard dla France Telecom

KL
opublikowano: 12-03-2008, 00:00

Zarząd Telekomunikacji Polskiej chce, by spółka wypłaciła ponad 2 mld zł dywidendy. Do tego będzie skup akcji.

Zarząd Telekomunikacji Polskiej chce, by spółka wypłaciła ponad 2 mld zł dywidendy. Do tego będzie skup akcji.

Zarząd Telekomunikacji Polskiej zarekomenduje akcjonariuszom, by spółka wypłaciła dywidendę wysokości ponad 2,05 mld zł. To daje 1,5 zł na akcję. Jeśli WZA zgodzi się na tę propozycję, a akcjonariusze nie zmienią dotychczasowego stanu posiadania, 997 mln zł trafi do France Telecom, prawie 215 mln zł do Capital Research and Management Company, a ponad 105 mln zł do The Bank of New York. Rok wcześniej Tepsa przeznaczyła na dywidendę 1,96 mln zł (1,4 zł na walor).

Spółka zaproponuje także udziałowcom, by zatwierdzili wykup akcji własnych w celu umorzenia za łączną kwotę nie przekraczającą 700 mln zł. W ubiegłym roku wydała na ten cel takie same pieniądze. W ramach programu TP kupiła ponad 31 mln własnych akcji, co stanowiło 2,23 proc. kapitału zakładowego spółki.

Obecnie deklaracje zarządu są zgodne z wcześniejszymi zapowiedziami Macieja Wituckiego, prezesa giełdowego telekomu. Po publikacji wyników za czwarty kwartał powiedział, że spółka w kolejnych dwóch-trzech latach planuje wypłatę dywidendy w podobnej wysokości. Analitycy uznali wówczas, że wysoka dywidenda jest jednym z powodów, dla których akcje TP przykuwają uwagę inwestorów. W ostatni poniedziałek analitycy Merrill Lynch dodali akcje operatora do listy „najbardziej preferowanych”.

Po wczorajszej sesji za akcję płacono 22,85 zł po wzroście o 3,18 proc. Komunikat o dywidendzie opublikowano po sesji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KL

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu