Miliardy do spłacenia

opublikowano: 02-08-2018, 22:00

W bazie KRD jest już ponad 2,7 miliona dłużników, którzy nie oddali wierzycielom łącznie 52,8 mld zł.

Biuro Informacji Gospodarczej Krajowy Rejestr Długów (KRD) z okazji piętnastolecia istnienia podało statystyki danych ze swoich baz. Okazuje się, że znajduje się tam już 2,71 mln niesolidnych płatników. Ich długi wynoszą łącznie prawie 53 mld zł.

— Za zdecydowaną większością tej kwoty stoją konsumenci. W naszej bazie danych widnieje 2,47 mln osób fizycznych, którzy zwlekają z zapłatą 44,16 mld zł. Pozostała część łącznego zadłużenia to zobowiązania niespłacone przed właścicieli firm — zarówno tych z sektora MŚP, jak i dużych koncernów. W sumie ponad 240 tys. przedsiębiorców ma łączny dług o wartości 8,64 mld zł — mówi Adam Łącki, prezes KRD.

Biuro przypomina, że oferuje raporty, które umożliwiają sprawdzenie, czy dana firma lub osoba fizyczna nie zalega z płatnościami.

— Obserwujemy wzrost zainteresowania takimi raportami. Po niespełna pół roku działalności z Krajowego Rejestru Długów pobrano 7 tys. raportów. Po 10 latach było ich 17,5 mln, a pod koniec 2017 r. — blisko 34 mln. Po pierwszych sześciu miesiącach tego roku można sądzić, że na jego koniec klienci pobiorą około 37-38 mln raportów o przedsiębiorcach i konsumentach — mówi Jakub Kostecki, wiceprezes KRD.

Dodaje, że rośnie świadomość w temacie możliwości weryfikacji klienta czy partnera biznesowego, ale widać pod tym względem różnice między dużymi przedsiębiorstwami a sektorem MŚP.

— O ile u tych pierwszych informacja gospodarcza jest standardowym elementem oceny ryzyka, o tyle w przypadku drugich sprawdzanie kontrahenta jest odbierane jako coś hańbiącego. Ciągle jeszcze zbyt wiele małych firm nie decyduje się prześwietlić klienta, bo uważa, że tak nie wypada, albo że partner biznesowy się obrazi. Zadaniem biur informacji gospodarczych jest zmiana mentalności tej grupy — dodaje Jakub Kostecki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu