Czytasz dzięki

Miliardy dotacji czekają na chętnych

opublikowano: 30-08-2012, 00:00

Finansowanie: Do końca roku przedsiębiorcy mają jeszcze wiele okazji do sięgnięcia po dotacje. W puli do podziału są ponad 2 mld zł

Wakacje się kończą — i pojawiają się kolejne szanse na unijne dofinansowanie. Jeszcze w tym roku przedsiębiorcy będą mieli kilkanaście okazji, by otrzymać zastrzyk gotówki z Brukseli. Warto spróbować, bo ten i następny rok to już ostatnie konkursy w ramach obecnej perspektywy finansowej 2007-13. W kolejnej będzie znacznie mniej dotacji — zastąpi je wsparcie zwrotne, np. pożyczki. Najwięcej pieniędzy czeka na firmy w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka (POIG).

Kilka dni temu zaczął się pilotażowy konkurs, w którym można zdobyć unijną kasę na wprowadzenie wynalazku. Budżet naboru to aż 616 mln zł. Te pieniądze czekają na mikro-, małych i średnich przedsiębiorców, a każdy z nich może uzyskać nawet 20 mln zł dotacji. Konkurs ma zachęcić firmy do wprowadzania w życie nowych rozwiązań, również takich, które zostały przez nie opracowane samodzielnie.

Co ważne, wynalazek musi być opatentowany lub chociaż zgłoszony do opatentowania. Wnioski można składać najpóźniej do 14 września.

Duża kasa na B+R

Już 5 września wystartuje nabór na projekty rozwojowe (działanie 1.3.1). W jego ramach można dostać wsparcie na prace badawcze prowadzone przez konsorcja przedsiębiorców i jednostek naukowych.

Nabór startuje w zupełnie innej formule, która bierze pod uwagę zaangażowanie firmy w realizację projektu B+R. Konkursowe zmagania organizuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR), a do wzięcia jest równo ćwierć miliona złotych.

Nowe innowacyjne rozwiązania wesprze także działanie 4.3, czyli kredyt technologiczny (o nowym naborze z tego instrumentu piszemy w tekście obok). Wciąż można składać wnioski w rozpoczętym w czerwcu konkursie z poddziałania 5.4.1 „Wsparcie na uzyskanie ochrony własności przemysłowej”.

— To doskonała okazja dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców do zdobycia zewnętrznego finansowania na ochronę patentową własnych produktów. Trzeba jednak pamiętać, że wsparcie na uzyskanie ochrony prawa własności przemysłowej nie może być niższe niż 2 tys. zł ani nie może przekroczyć 400 tys. zł dla jednego przedsiębiorcy na jeden projekt — podkreśla Magdalena Burnat-Mikosz, partner Deloitte.

Pieniądze można dostać na ochronę patentową wynalazków, wzorów użytkowych lub przemysłowych powstałych w wyniku prowadzonych badań przemysłowych lub prac rozwojowych. Przyjmowanie zgłoszeń będzie trwało do końca roku lub do wyczerpania budżetu, który został ustalony na 35 mln zł.

Wspierają kooperacje

Jeśli planujesz biznes we współpracy z firmami z innych regionów, możesz dostać na to dofinansowanie z działania 5.1 POIG. W naborze organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości do podziału będzie 150 mln zł. O te pieniądze mogą zawalczyć kooperacje składające się z przedsiębiorców i ich organizacji oraz fundacje i stowarzyszenia.

Zmagania ruszają 1 października, a zakończą się 15 listopada. Październik to także kolejne rozdanie „Paszportów do eksportu”. Popularne działanie 6.1 POIG ma dla każdej mikro-, małej i średniej firmy 200 tys. zł dotacji na rozwinięcie skrzydeł poza granicami Polski, czyli udział w zagranicznych misjach i targach. Główne ograniczenie: udział eksportu firmy w całkowitej sprzedaży w ostatnim roku obrotowym nie może przekraczać 30 proc. To już trzeci i ostatni nabór z tego działania w tym roku. W budżecie ponownie jest 108 mln zł.

Na brak zainteresowania nie powinny narzekać kolejne konkursy z „ósemek”, czyli popularnych działań 8.1 i 8.2 POIG. Pierwszy to dotacje na rozkręcenie e-biznesu. Każda firma z sektora MSP ma szanse na dofinansowanie od 20 tys. do 700 tys. zł. Projekt powinien być jednak bardzo szczegółowy i dokładny — bez tego nie ma szans na otrzymanie unijnych pieniędzy.

W tym działaniu w każdym naborze odrzucanych jest średnio ok. 90 proc. wniosków — głównie przez błędy we wnioskach. Na tych, którzy zadbają o szczegóły, czeka łącznie prawie 144 mln zł. Jesień to także ostatnia szansa na kasę z działania 8.2, które wspiera inicjatywy związane z elektronicznym biznesem typu B2B. Dotacje popłyną do wnioskodawców, których projekty ułatwiają relacje między przedsiębiorstwami i ich partnerami biznesowymi. Każda firma może dostać od 20 tys. do 2 mln zł.

Pomogą młodym

Szanse na dofinansowanie daje także Program Operacyjny Kapitał Ludzki (POKL), a nabory w ramach jego działań wystartują w ostatnim kwartale. Będą to m.in. dotacje wspierające podnoszenie kwalifikacji pracowników. PARP planuje ogłoszenie konkursu na opracowanie, upowszechnienie i wprowadzenie w życie nowych rozwiązań dotyczących form i metod organizacji pracy. Przewidziano na to 11 mln zł.

Dodatkowe wsparcie dostaną Fundusze Szkoleniowe (FS), z których będą mogły korzystać mikro-, małe i średnie firmy. Konieczne jest jednak zaangażowanie partnera społecznego jako projektodawcy. Konkurs zorganizuje PARP, a dofinansowanie FS wyniesie 15 mln zł.

Nowym elementem będzie tzw. brokering edukacyjny, na który przeznaczono ok. 37,6 mln zł. To wsparcie polega na dostarczaniu usług doradczych związanych z podnoszeniem kwalifikacji. Projekty zostaną zrealizowane w dwóch powiatach każdego województwa.

— W konkursach POKL ogłaszanych w tym roku premiowane będą projekty, które zakładają udział osób młodych i zwiększenie ich szans na rynku pracy — podkreśla Paweł Orłowski, wiceminister rozwoju regionalnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane