Miliardy euro do podziału

Anna Pronińska
opublikowano: 04-08-2006, 00:00

Jeśli prowadzisz innowacyjny biznes, spłynie na ciebie deszcz pieniędzy. Zwłaszcza gdy jesteś z województwa opolskiego.

W ciągu siedmiu lat (2007-13) z unijnej kasy do Polski popłynie bardzo szeroki strumień pieniędzy. Tylko na wsparcie przedsiębiorców co roku trafiać będzie 1 mld EUR. Pieniądze mają pochodzić z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka oraz z regionalnych programów operacyjnych. Pierwszy opiewa na kwotę 7 mld EUR (z czego trzy czwarte będzie skierowane na rozwój przedsiębiorczości), drugi ma do dyspozycji 16 mld EUR (skorzystają z niego województwa).

— Pierwszy program przeznaczony jest dla przedsiębiorców, którzy stawiają na innowacyjność i nowoczesność — informuje Andrzej Kaczmarek, podsekretarz stanu w resorcie gospodarki.

Skorzystają na nim, oprócz przedsiębiorców i instytucji otoczenia biznesu, również jednostki naukowe nastawione na współpracę z biznesem.

— Chcemy, aby w 2013 r. Polska dołączyła do grupy krajów, których gospodarka oparta jest na wiedzy — mówi minister.

Z kolei rolą szesnastu nowych programów regionalnych będzie podnoszenie konkurencyjności województw.

— Prawie 30 proc. środków z tych programów wesprze przedsiębiorczość — ocenia Władysław Ortyl, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.

Większość regionów zdążyła przygotować plany finansowe wykorzystania dotacji na lata 2007- -13. Spóźniają się tylko dwa: łódzkie i świętokrzyskie. We wsparciu przedsiębiorców wyróżnia się województwo opolskie. Tam dla firm przewiduje się aż 37 proc. unijnych środków. Najmniej, bo tylko 10 proc., proponuje województwo małopolskie.

Resort gospodarki myśli też o sprawniejszym podziale pieniędzy, dlatego już teraz zapowiada zwiększenie liczby instytucji, które by się tą kwestią zajęły. Wśród nich będą m.in. regionalne oddziały Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Bank Gospodarstwa Krajowego czy Polska Agencja Handlu i Inwestycji, która powstanie z przekształcenia Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu