Miliony na OZE w domach

opublikowano: 06-04-2018, 16:31
aktualizacja: 06-04-2018, 16:40

Popyt na dotacje do domowych kolektorów i fotowoltaiki w obecnej perspektywie finansowej UE nie słabnie. W Świętokrzyskiem na mikroinstalacje związane z pozyskiwaniem energii ze słońca mieszkańcy dostaną 60 mln zł.

Niektóre gospodarstwa domowe w województwie świętokrzyskim spodziewają się obniżenia rachunków za prąd i ciepłą wodę. Wkrótce będą mogły samodzielnie wytwarzać energię na własne potrzeby z odnawialnych źródeł (OZE). Pod koniec ubiegłego roku marszałek rozstrzygnął konkurs na tzw. projekty parasolowe, w ramach których przekaże jednostkom samorządu terytorialnego łącznie 60 mln zł z funduszy UE na mikroinstalacje związane z OZE. W kwietniu umowę w tej sprawie podpisał m.in. samorząd Włoszczowej, a wcześniej kilkanaście innych gmin. Włoszczowa otrzymała 2,2 mln zł wsparcia, które trafi bezpośrednio do gospodarstw domowych zainteresowanych zamontowaniem na dachach swoich domów i budynków gospodarczych instalacji fotowoltaicznych oraz kolektorów słonecznych. 

Łączna wartość projektu we Włoszczowej to 4,1 mln zł, co oznacza, że mieszkańcy wyłożą z własnej kieszeni ok. 1,9 mln zł (do każdej instalacji dołożą średnio ok. 5 tys. zł). 

Duże zainteresowanie

– Dofinansowanie unijne każdej instalacji wyniesie 60 procent. O udział w projekcie ubiegały się 352 gospodarstwa domowe, z czego 154 wnioski dotyczą kolektorów słonecznych, a 221 instalacji fotowoltaicznych. Gmina jest beneficjentem projektu jako instytucja pośrednicząca, składaliśmy  wniosek o dotację w imieniu mieszkańców – informuje Iwona Boratyn, rzecznik prasowa urzędu gminy we Włoszczowej. 

Kolektory słoneczne będą ogrzewać wodę, a instalacje fotowoltaiczne posłużą do produkcji energii elektrycznej. Nadmiar wytworzonej energii będzie mógł być magazynowany i wykorzystywany później.

– To oznacza realne oszczędności dla mieszkańców. Szacuje się, że inwestycja w tego typu instalacje zwraca się już po 5-7 latach – mówi Iwona Boratyn. 

Gmina zamierza ogłosić przetarg na wykonawcę – firmę lub kilka firm montujących urządzenia do wytwarzania ekoenergii - pod koniec kwietnia, a projekt zakończyć w grudniu 2018 r. 

Wartość wszystkich projektów instalacji związnych z OZE w domach w Świętokrzyskiem, realizowanych z unijną dotację, szacowana jest na 116,3 mln zł. 

Podobne projekty związane z OZE w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-20 są realizowane w wielu województwach. Dotacje przyznawane są nie tylko indywidualnym gospodarstwom domowych, ale też przedsiębiorstwom oraz instytucjom użyteczności publicznej. Niektóre gminy, np. Olsztyn, inwestują też we własne farmy fotowoltaiczne. Miejska spółka wodociągowa uruchomiła taką farmę za ok. 1 mln zł  w połowie ubiegłego roku. Dzięki pozyskiwaniu energii słonecznej samorządy chcą m.in. walczyć ze smogiem i przyczynić się do zmniejszenia zużycia konwencjonalnych paliw. 

Z szacunków Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej (SBF) wynika, że w 2017 r. w Polsce funkcjonowało ponad 27,3 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych, co oznacza że w ciągu roku przybyło ich aż 54 proc. Udział takich rozwiązań w krajowej produkcji energii jest jednak znikomy – wynosi zaledwie 0,1 proc.

 Ekoenergia w domach 

Projekty parasolowe, czyli takie, w których w imieniu mieszkańców o dotację z funduszy UE na instalację związaną z OZE (lub np. wymianę kotłów węglowych) stara się jednostka pośrednicząca (gmina lub związek gmin), realizowane są m.in. na Podkarpaciu, gdzie ze wsparacia skorzysta łącznie ok. 20 tys. gospodarstw domowych. Do końca ubiegłego roku samorząd tego województwa przyznał m.in. 244 mln zł dotacji 25 projektom (z udziałem 69 gmin) na mikroinstalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła i kolektory słoneczne. Dodatkowe 35,6 mln zł na instalacje fotowoltaiczne dostał Rzeszów i 12 sąsiadujących gminach w ramach projektu pozakonkursowego.

-  Potrzeby są tu znacznie większe niż możliwości. Widząc jak duże jest zainteresowanie wystąpiliśmy dodatkowo z wnioskiem do Komisji Europejskiej o przesunięcie środków z innych działań na projekty związane z OZE. Chodzi o dodatkowe 225 mln zł. Po uzyskaniu ostatecznej zgody Komisji Europejskiej, część z tej puli przeznaczymy na projekty parasolowe, a część na dotacje dla instalacji OZE dla gmin i przedsiębiorców – mówi Grzegorz Topolewicz, kierownik w Departamencie Wdrażania Projektów Infrastrukturalnych w woj. podkarpackim. 

Na Mazowszu nie było projektów parasolowych związnych z OZE (jedynie z wymianą kotłów węglowych). Był natomiast konkurs na dotacje do instalcji fotowoltaicznych bezpośrednio dla przedsiębiorstw. 

- Pieniądze rozeszły się na pniu - informuje dr Marcin Wajda, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich na Mazowszu. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu