Mimo pandemii usługi w Indiach nadal się rozwijają

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 05-05-2021, 08:03

Do najniższego poziomu od trzech miesięcy spadła aktywność sektora usługowego w Indiach. Mimo szczególnie dotkliwej fali pandemii jaka dotknęła ostatnio ten kraj, sektor usług zachowuje się nadspodziewanie dobrze, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

W oszacowaniu na kwiecień 2021 r. wskaźnik Nikkei/IHS Markit Services obniżył się do 54,0 pkt z 54,6 pkt miesiąc wcześniej. Odczyt okazał się zdecydowanie lepszy od mediany prognoz ekonomistów, zakładającej zniżkę do 51,1 pkt i pozostał powyżej poziomu 50 pkt stanowiącego barierę pomiędzy rozwojem a kurczeniem się danego sektora gospodarki.

IHS Markit podkreśla, że bardzo ostra obecna fala pandemii podkopała nastroje biznesowe, choć firmy nadal przewidują zwiększenie wolumenów produkcji w nadchodzącym roku. Subindeks oceniające perspektywy zszedł do najniższego poziomu od sześciu miesięcy.

W Indiach odnotowano już łącznie ponad 20 mln zakażeń Covid-19 i ponad 224,4 tys. zgonów, zaś liczby ostatniego okresu wskazują na setki tysięcy nowych zakażeń każdego dnia.

W kwietniu wzrost aktywności w przetwórstwie przemysłowym nieznacznie przyspieszył, ale spadek odczytu w usługach sprowadził złożony wskaźnik PMI (composite) do 55,4 pkt z 56,0 w marcu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane