Mimo wszystko jest jeszcze trochę pracy

DCZ
opublikowano: 30-07-2012, 00:00

Wiele firm z niemal każdej branży ma plany rekrutacyjne na trzeci kwartał.

Najwięcej firm chce zatrudniać w sektorach, w których jest dużo inwestycji zagranicznych, czyli SSC/BPO (79 proc. ), IT (66 proc.) i ubezpieczeniach (62 proc. ) — wynika z badania Antal Global Snapshot.

— Nawet firmy, które sygnalizują trudności lub są w trakcie restrukturyzacji szukają kandydatów z wysokimi kwalifikacjami i kompetencjami — komentuje Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International. Fuzje i restrukturyzacje w bankowości sprawiają, że aż 28 proc. pracodawców zapowiada zwolnienia i nic nie zapowiada zmian w najbliższym czasie. Nie znaczy to jednak, że nie proponują pracy.

— Szybko rozwijają się linie biznesowe nastawione na obsługę małych i średnich przedsiębiorstw oraz usługi leasingu i faktoringu. Można tu znaleźć atrakcyjne oferty pracy. Ale niepewna sytuacja w innych działach bankowości sprawia, że wielu specjalistów i menedżerów zaczęło szukać pracy. Zdarza się nawet kilkaset aplikacji na jedno stanowisko — zauważa Sebastian Sala, lider zespołu w Antal Banking.

W ubezpieczeniach poszukiwani są informatycy — wiąże się to z inwestycjami w działy IT dla poprawy jakości obsługi. Zapowiadane zwolnienia wynikają zaś głównie z ograniczania struktur sprzedażowych.

— Towarzystwa ubezpieczeniowe coraz częściej stawiają na sprzedaż przez pośredników i brokerów — twierdzi Marek Krzywoń, lider zespołu w Antal Insurance.

Branża farmaceutyczna walczy o nowelizację obowiązującego od początku 2012 r. prawa farmaceutycznego, od czego może zależeć jej kondycja w najbliższych latach.

— Ale coraz częściej zatrudnia, głównie w sprzedaży. Cele sprzedażowe są jednak trudne do zrealizowania, a to przekłada się na znacznie niższe premie — komentuje Joanna Kuzioła, starsza konsultantka Antal Pharma.

Plany zatrudniaania w trzecim kwartale ma za to aż 58 proc. firm z branży IT. O zwolnieniach myśli 13 proc.

— Firmy IT planują wiele nowych projektów. Pojawiają się w Polsce nowe centra R&Di kompetencyjne. Poszukiwani są specjaliści Java GWT i deweloperzy SAS — wylicza Łukasz Kośnik, menedżer Antal IT & Telecom. W motoryzacji i produkcji przemysłowej jest nieco mniej deklaracji zatrudniania.

— Ale motoryzacja ciągle potrzebuje specjalistów i menedżerów. Rozwijają się działy jakości i centra R&D — komentuje Roman Zabłocki, lider zespołu w Antal Engineering & Operations.

Niedosyt pracowników odczuwają centrów usług wspólnych. Aż 79 proc. planuje w trzecim kwartale przyjmowanie ludzi. A zwolnień nie planuje żadne z badanych centrów. Nowością w Polsce są centra payrollowe.

— Szansę na pracę w nich mają osoby z wiedzą z zakresu kadr i płac i znajomością języków. Mogą nawet liczyć na opłacony przez pracodawcę wyjazd do kraju, który będą obsługiwali, by poznać jego specyfikę — informuje Katarzyna Osuch, konsultantka Antal HR & Legal. Dwunaste badanie Antal Global Snapshot odbyło sie w ponad 50 krajach. W Polsce objęło 1994 pracodawców i odbyło się w czerwcu i lipcu 2012 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu