Minimalnie, jednak na plus

Marcin Krakowiak
opublikowano: 15-11-2006, 00:00

W kwestii kierunku, w jakim zmierzają sprawy naszego kraju, wyraziłbym umiarkowany pesymizm. Sytuacja ekonomiczna w ciągu roku była w zasadzie dobra, jednak zahamowanie procesów prywatyzacyjnych oraz liczne zmiany we władzach spółek z udziałem skarbu państwa nie wpłynęły pozytywnie na rozwój naszej gospodarki. Mimo to, tak długo jak sprawy polityczne nie będą bezpośrednio wpływać na gospodarkę i działania przedsiębiorców, sytuacja ekonomiczna powinna być nadal dobra. Jeśli stan gospodarki nie będzie się pogarszał, bezrobocie nie powinno się zmniejszyć. Nie należy się spodziewać znaczącej zmiany, a raczej minimalnej, ale na plus dla bezrobotnych.

Kwestia wzrostu cen jest już przesądzona — w wyniku drożenia surowców, zwłaszcza gazu i ropy naftowej, ceny towarów i usług pójdą w górę. Ocena wielkości napływającego obecnie do Polski kapitału stwarza wreszcie miejsce na optymizm. Kapitału napływa coraz więcej. Ze wszelkich prognoz, np. niedawno publikowanych przez EBOR, wynika, że napływ ten powinien wzrastać. Wyniki ekonomiczne firm są lepsze niż 2-3 lata temu. Perspektywy na przyszłość również są dobre. Generalnie, większość naszych klientów zwiększała inwestycje i w ciągu najbliższego roku powinna utrzymać tempo tego wzrostu przynajmniej na obecnym poziomie. Podobnie jest z zatrudnieniem.

Bezpłacowe koszty pracy, biurokracja i procedury administracyjne to nie są czynniki sprzyjające działalności, jednakże współpraca z lokalnymi władzami układa się coraz lepiej — samorządy zaczynają rozumieć, że współdziałanie to warunek dalszych inwestycji. Przewlekłość postępowań sądowych to największa bolączka przedsiębiorców. Poprawiła się sprawność procesów upadłościowych. Pewne rozjaśnienie sytuacji można dostrzec także w przypadku korupcji. Odnotowujemy coraz mniej przypadków „korupcjopochodnych”. I nieznacznemu skróceniu ulega czas potrzebny do rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Marcin

Krakowiak

partner w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Krakowiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy