Minimum 290 mln zł za akcje WSiP

Marcin Goralewski
24-09-2002, 00:00

Ministerstwo Skarbu Państwa ciągle ma szansę na sprzedaż akcji Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych za około 300 mln zł. Rok temu, już po podpisaniu umowy z wygranym konsorcjum, inwestor nie był w stanie znaleźć finansowania dla transakcji opiewającej na 335 mln zł.

Co najmniej 290 mln zł chce przeznaczyć na zakup akcji Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych (WSiP) giełdowa Muza.

— Górna granica zależy od przebiegu negocjacji — mówi osoba związana z prywatyzacją Wydawnictw.

Pozostałe konsorcja oferują zbliżone ceny. Wydaje się więc, że mimo nieudanej poprzedniej próby prywatyzacji największego w kraju wydawcy książek edukacyjnych Skarb Państwa nie straci na transakcji.

Poza Agorą pozostałe firmy starające się obecnie o przejęcie WSiP startują w przetargu ze wsparciem inwestorów finansowych. Oferty składają więc konsorcja (w przypadku MAC Edukacji jest to fundusz Innova Capital). Muza ma gotowe gwarancje na przeprowadzenie transakcji udzielone przez dwa banki.

Nieoficjalnie mówi się, że Agora chce rozszerzyć swoją ofertę, nawiązując współpracę z wydawnictwem naukowym PWN i pracownikami WSiP, skupionymi w spółce Pracownicy Wydawnictwa (obie firmy złożyły wstępne oferty na zakup WSiP). W przypadku PWN w grę wchodzą ponoć powiązania kapitałowe. Pracownicy dysponują 15 proc. akcji spółki matki, które otrzymają w procesie prywatyzacji firmy.

Równo rok temu konsorcjum Polskiego Wydawnictwa Edukacyjnego i Naszej Księgarni oferowało za akcje WSiP 335 mln zł. Ceny konkurentów były niższe o ponad 10 proc. Inwestor podpisał umowę prywatyzacyjną z resortem skarbu, ale okazał się zbyt słaby finansowo. Skarb Państwa nie otrzymał pieniędzy za sprzedawane walory i unieważnił całą procedurę przetargową. Agora chciała zapłacić za papiery mniej niż 300 mln zł, a konsorcjum Polskie Książki Edukacyjne — równo 300 mln zł.

— Nic nie wskazuje na to, aby tym razem prywatyzacja zakończyła się fiaskiem — mówi Małgorzata Ostrowska, wiceminister skarbu odpowiedzialna m.in. za branżę wydawniczą.

Startujący w przetargu dzisiaj złożą wiążące oferty na zakup co najmniej 10 proc. akcji prywatyzowanego wydawnictwa. W ciągu maksymalnie dwóch tygodni doradca prywatyzacyjny przeanalizuje dokumenty i przekaże resortowi skarbu rekomendacje. Kolejnym etapem prywatyzacji powinny być bezpośrednie negocjacje z najlepszym oferentem.

Według nieoficjalnych informacji, MAC Edukacja chce przejąć 85 proc. akcji WSiP. Kielecki wydawca książek nie jest zainteresowany kupnem mniejszego pakietu. Wyklucza to możliwość przeprowadzenia oferty publicznej. Podobne stanowisko zajęła ponoć Agora.

— Żadne decyzje w sprawie sprzedaży akcji WSiP na giełdzie jeszcze nie zapadły — mówi osoba związana z przetargiem.

Ministerstwo skarbu chciało wprowadzić na giełdę do 35 proc. akcji WSiP. Pomysł upublicznienia spółki popiera Jan Rurański, prezes WSiP. Nie jest mu przeciwna także Muza, w której prawie 10 proc. akcji ma Włodzimierz Czarzasty, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Minimum 290 mln zł za akcje WSiP