Minister finansów nie pogrzebał Mieszkania+

opublikowano: 22-10-2017, 22:00

Bezpłatne przekazywanie gruntów do rządowego programu nie będzie opodatkowane. Resort się zreflektował i poprawił projektowane przepisy.

Po wrześniowym tekście „PB”, ostrzegającym o podatkowym zagrożeniu dla programu Mieszkanie+, jednego ze sztandarowych projektów socjalnych rządu, interpelację do premiera w tej sprawie skierował Adam Andruszkiewicz, poseł Kukiz15.

Paweł Gruza, wiceminister finansów, zapewniał resort infrastruktury i 
budownictwa, że przepisy podatkowe nie utrudnią programu Mieszkanie+
Zobacz więcej

Paweł Gruza, wiceminister finansów, zapewniał resort infrastruktury i budownictwa, że przepisy podatkowe nie utrudnią programu Mieszkanie+ Marek Wiśniewski

Zaniepokoiła go informacja, że projekt nowelizacji ustawy o CIT, przygotowywany z myślą o uszczelnieniu systemu podatkowego, może doprowadzić do obciążenia państwowych spółek i gmin 19-procentową daniną w razie przekazania nieruchomości do Krajowego Zasobu Nieruchomości, będącego bazą gruntów dla programu Mieszkanie+.

Konieczność płacenia gigantycznych kwot fiskusowi skutecznie zniechęcałaby do wspierania programu gruntami, przed czym przestrzegał ministra finansów resort budownictwa. Niedopatrzenie uderzałoby np. w PKP i Pocztę Polską, przekazujące skarbowi państwa i samorządom nieruchomości pod inwestycje.

Ostrzeżenie uwzględnione

Na szczęście Ministerstwo Finansów poważnie potraktowałoostrzeżenie. Jak zapewnił Paweł Gruza, wiceminister finansów, resort uregulował kwestię w sposób bezpieczny dla Mieszkania+. W pierwotnej wersji projekt przewidywał opodatkowanie nieodpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych. Przychodem do opodatkowania miała być ich rynkowa wartość, co oznacza, że w grę wchodziły grube miliony złotych.

W odpowiedzi na interpelacjęPaweł Gruza poinformował, że „zrezygnowano z wprowadzania wyżej opisanego rozwiązania. W konsekwencji zamiast generalnego stosowania regulacji o podatku dochodowym od osób prawnych do nieodpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych ograniczono się wyłącznie do przepisu ukierunkowanego na przeciwdziałanie konkretnym schematom optymalizacyjnym”.

Ryzyko wyeliminowane

Nowy zapis mówi, że 19-procentowy CIT obejmie nieodpłatne zbycie rzeczy lub praw tylko wtedy, gdy obdarowany zostanie podmiot co najmniejw 95 proc. zależny od darczyńcy (z wyjątkiem darowizn na rzecz organizacji pożytku publicznego). Zmiana opodatkowuje więc tylko darowizny i sprzedaż rzeczy poniżej cen rynkowych na rzecz własnych spółek i podmiotów lub w ramach grupy kapitałowej.

„Wprowadzenie powyższego rozwiązania eliminuje wskazane przez pana posła w interpelacji ryzyko podatkowe odnoszące się do funkcjonowania programu Mieszkanie Plus” — zapewnił wiceminister. Projekt został już przesłany do Sejmu. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy