Błąd fiskusa bije w Mieszkanie+

opublikowano: 06-09-2017, 22:00

Opodatkowanie darujących nieruchomości państwu zagrozi programowi Mieszkanie+ — alarmuje resort budownictwa. Ministerstwo Finansów obiecuje poprawić błąd

Aby jeszcze bardziej uszczelnić system podatkowy, Ministerstwo Finansów (MF) chce nałożyć 19-procentowy podatek dochodowy CIT także na podmioty, które za darmo przekażą swoje nieruchomości skarbowi państwa oraz samorządom.

Paweł Gruza, wiceminister finansów, zapewnia resort infrastruktury i budownictwa, że przepisy podatkowe nie utrudnią programu Mieszkanie+.
Zobacz więcej

OBIETNICA PADŁA:

Paweł Gruza, wiceminister finansów, zapewnia resort infrastruktury i budownictwa, że przepisy podatkowe nie utrudnią programu Mieszkanie+. Marek Wiśniewski

Jerzy Szmit, wiceminister infrastruktury i budownictwa, ostrzega, że takie rozwiązanie może zniechęcić do przekazywania gruntów do Krajowego Zasobu Nieruchomości (w celu realizacji programu Mieszkanie+), przekazywania gruntów samorządom pod budowę mieszkań komunalnych (socjalnych), uderzy w Polskie Koleje Państwowe (PKP) przekazujące swoje nieruchomości samorządom terytorialnym pod inwestycje transportowe oraz w Pocztę Polską, która przekazuje skarbowi państwa i gminom niepotrzebne nieruchomości. Wszystko wskazuje na to, że pomysł nie był świadomym dociśnięciem fiskalnej śruby państwowym podmiotom, lecz niedopatrzeniem Ministerstwa Finansów (MF). Resort nie broni swojej propozycji i zapewnia, że błąd naprawi.

Wylanie mieszkania z kąpielą

W jednym z projektów podatkowych (jest w uzgodnieniach międzyresortowych) MF zapisało, że 19-procentowy podatek CIT ma być płacony od rynkowych wartości zbywanych rzeczy, praw majątkowych i usług. Celem jest przeciwdziałanie tzw. optymalizacji podatkowej. „W obrocie gospodarczym przypadki nieodpłatnego przekazania rzeczy (praw) z ekonomicznego punktu widzenia zasadniczo nie powinny mieć miejsca” — napisało ministerstwo w uzasadnieniu projektu.

Gdy cena zbycia bez uzasadnienia ekonomicznego będzie odbiegać od ceny rynkowej, fiskus określi przychód w wysokości wartości rynkowej, więc podatek będzie wyższy. Podatek od wartości rynkowej będzie obciążał też darowizny.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (MIiB) zwróciło uwagę na zagrożenia wynikające z tego pomysłu dla rządowych programów socjalnych, głównie programu Mieszkanie+. Jerzy Szmit w piśmie do Pawła Gruzy, wiceministra finansów, wskazał, że nowe regulacje objęłyby także nieodpłatne przekazywanienieruchomości.

„Realizacja słusznej idei uszczelnienia systemu podatkowego nie może zniechęcać do przekazywania nieruchomości niepotrzebnych danemu podmiotowi na rzecz skarbu państwa, nieodpłatnego (lub preferencyjnego) przekazywania gruntów np. pod inwestycje samorządowe polegające na budowie mieszkań komunalnych, wywołać negatywne skutki finansowe dla PKP, negatywnie wpłynąć na realizację przez gminy inwestycji w dziedzinie transportu” — czytamy w piśmie Jerzego Szmita.

Główny problem to brak spójności planowanej regulacji z ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości (KZN). „Podstawowym celem tej ustawy jest zwiększenie podaży dostępnych nieruchomości pod budownictwo mieszkaniowe oraz budowę dostępnych mieszkań na wynajem. Jest to realizacja działania określonego w Narodowym Programie Mieszkaniowym jako „Pakiet Mieszkanie+” — podkreśla wiceminister budownictwa.

Do KZN mają trafiać grunty od spółek skarbu państwa, państwowych osób prawnych, gmin. „Przekazanie takie może mieć również charakter nieodpłatny. W kontekście projektowanej zmiany ustawy o CIT nieodpłatne przekazanie nieruchomości będzie wiązało się z koniecznością wykazywania przychodu podatkowego, a w konsekwencji zapłatą podatku CIT. Możliwość przekazania nieruchomości do KZN nie powinna być utrudniona przepisami fiskalnymi” — twierdzi Jerzy Szmit.

Łatwo wyobrazić sobie, jak wielkie kwoty podatku CIT musiałyby płacić spółki skarbu państwa i gminy darujące swoje nieruchomości na rzecz inwestycji w ramach Mieszkanie+. Jerzy Szmit podkreśla, że gdyby te regulacje weszły w życie, to nieodpłatne przekazywanie nieruchomości do KZN byłoby nieopłacalne, co mogłoby zagrozić programowi Mieszkanie+.

Fiskus odpuści

Okazuje się, że MF dostrzegło problem i zamierza zmienić projekt. „Kwestionowany przepis art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym zostanie zmieniony tak, aby przypadek nieodpłatnego przekazania rzeczy, praw lub świadczenia usług obejmował wyłącznie ściśle określone sytuacje, z którymi wiąże się zagrożenie optymalizacji podatkowej” — napisał Paweł Gruza do Jerzego Szmita. Nowa, poprawiona wersja projektu jeszcze nie została opublikowana.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu