Minister finansów nie ufa biznesowi

opublikowano: 02-02-2015, 00:00

Przedstawiciel biznesu w radzie badającej unikanie podatków naruszałby jej… niezależność — przekonuje resort finansów.

W tzw. Radzie ds. Unikania Opodatkowania nie będzie przedstawiciela firm. Ministerstwo Finansów (MF) wyjaśnia „PB” przyczyny takiej decyzji. „Takie rozstrzygnięcie przyjął Komitet Stały Rady Ministrów. Uzasadnieniem jest maksymalizacja obiektywności i niezależności rady.

Minister Finansów Mateusz Szczurek
Zobacz więcej

Minister Finansów Mateusz Szczurek Marek Wiśniewski

Ta kwestia budziłaby wątpliwości w stosunku do osoby delegowanej przez podmiot statutowo reprezentujący interesy konkretnych firm lub branż. W radzie nie ma także przedstawicieli resortu finansów” — czytamy w piśmie MF. Z naszych informacji wynika, że to z inicjatywy MF nastąpiło wyrzucenie reprezentanta organizacji pracodawców z rady.

Nasz informator z resortu twierdzi, że w rzeczywistości chodzi o zachowanie w tajemnicy działań rady i wydawanych przez nią opinii. MF podkreśla, że w radzie nie będzie też urzędników fiskusa. To akurat nie ma znaczenia, ponieważ zgodnie z projektem nowelizacji ordynacji podatkowej, opinie rady nie będą wiążące dla ministra finansów. Oznacza to, że nawet gdy rada uzna, że firma nie unikała opodatkowania, to minister może stwierdzić coś innego i ukarać obwinionego domiarem podatkowym (nie będzie można poskarżyć się do sądu).

— Jeżeli rada ma rzetelnie wspierać ministra finansów i być wiarygodna w ocenie transakcji gospodarczych pod kątem podatkowym, to konieczna jest obecnośćw niej osób doskonale znających funkcjonowanie biznesu — mówi Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

Zgodnie z projektem, w skład 12-osobowej rady wchodzić ma 4 sędziów NSA w stanie spoczynku, 6 pracowników naukowych i po jednym przedstawicielu rzecznika praw obywatelskich oraz Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Konfederacja Lewiatan wystosowała pisemny apel do premier Ewy Kopacz o przywrócenie przedstawiciela pracodawców do składu rady.

— Decyzja Komitetu Rady Ministrów jest o tyle niezrozumiała, że zadaniem rady ma być analizowanie transakcji gospodarczych, w których zawieraniu największe doświadczenie mają właśnie przedsiębiorcy — mówi Przemysław Pruszyński, ekspert Konfederacji Lewiatan. Klauzula do walki z unikaniem opodatkowania ma wejść w życie 1 stycznia 2016 r., gdy urząd skarbowy będzie podejrzewał unikanie podatku przez firmę, to sprawę skieruje do rady przy MF. Rada wyda opinię. Minister według swojego uznania przesądzi, czy doszło do unikania opodatkowania czy nie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu