Czytasz dzięki

Minister Kleiber przedstawił założenia Krajowego Programu Ramowego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-09-2005, 13:23

Medycyna transplantacyjna i regeneracyjna, optymalizacja rozwoju miast i regionów, zarządzenie kryzysowe w państwie i nanomateriały - to niektóre z priorytetowych kierunków badawczych określonych w ramach obszarów badawczych Krajowego Programu Ramowego (KPR). O jego założeniach mówił podczas piątkowej konferencji prasowej minister nauki i informatyzacji prof. Michał Kleiber.

Medycyna transplantacyjna i regeneracyjna, optymalizacja rozwoju miast i regionów, zarządzenie kryzysowe w państwie i nanomateriały - to niektóre z priorytetowych kierunków badawczych określonych w ramach obszarów badawczych Krajowego Programu Ramowego (KPR). O jego założeniach mówił podczas piątkowej konferencji prasowej minister nauki i informatyzacji prof. Michał Kleiber.

    "W programie tym wyróżniono dziewięć obszarów badawczych mających zasadnicze znaczenie dla rozwoju społecznego i gospodarczego kraju. W każdym z takich obszarów wyróżniono priorytetowe kierunki badań" - wyjaśnił minister Kleiber.

    Do strategicznych obszarów badawczych zaliczono: Zdrowie; Środowisko; Rolnictwo i żywność; Państwo i Społeczeństwo; Bezpieczeństwo; Nowe materiały i technologie; Technologie informacyjne; Energię i jej zasoby oraz Infrastrukturę transportową.

    Kleiber poinformował, że program będzie stanowił podstawę ogłaszania przez ministra nauki i informatyzacji kilkudziesięciu rocznie konkursów na projekty badawcze.

    Jak poinformowano podczas konferencji, finansowanie projektów naukowych, które realizowane będą w ramach KPR, będzie możliwe od 2006 roku. W planie budżetu państwa na 2006 rok przewidziano znaczące zwiększenie finansowania nauki.

    "Po raz pierwszy od 15 lat udało się wprowadzić do projektu budżetu zasadniczy, skokowy wzrost środków na badania" - powiedział minister. "Do mniej więcej 2,8 - 2,9 miliarda złotych, które do tej pory  mieliśmy na badania dochodzi dodatkowy miliard; to wielkość niesłychana" - podkreślił.

    Obszary badawcze Krajowego Programu Ramowego zostały dobrane na podstawie propozycji, które zostały zgłoszone przez instytucje badawcze, rządowe, samorządowe oraz gospodarcze, opinie ekspertów i opracowania Komisji Europejskiej.  Wzięto też pod uwagę wyniki Pilotażowego Projektu Foresight w obszarze "Zdrowie i życie",który realizowało Ministerstwo Nauki i Informatyzacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane