Minister od smogu walczy o fundusz

opublikowano: 28-08-2019, 22:00

Pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze oraz zastępca prezesa są na krótkiej liście kandydatów na szefa NFOŚiGW.

Kiedy w styczniu Piotr Woźny odchodził ze stanowiska wiceprezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOSiGW), w kuluarach mówiło się o konflikcie z ówczesnym prezesem Kazimierzem Kujdą. Niespełna miesiąc później wyciek informacji o współpracy ze służbami bezpieczeństwa PRL zmiótł ze stanowiska prezesa. Od tamtej pory funduszem kieruje Marek Ryszka w randze p.o. prezesa. Henryk Kowalczyk, minister środowiska, zapowiadał szybkie rozstrzygnięcie konkursu na nowego szefa, ale nic z tego nie wyszło. Przy pierwszym podejściu minister nie zaakceptował żadnego z kandydatów zaproponowanych przez radę nadzorczą funduszu. Dlatego pod koniec lipca ogłoszono nowy konkurs na stanowisko prezesa funduszu. Zainteresowani mieli do 8 sierpnia przesłać wymagane dokumenty.

STAN GRY:
STAN GRY:
Wśród kandydatów na funkcję prezesa NFOŚiGW minister środowiska będzie miał do wyboru m.in. Piotra Woźnego (na zdjęciu z lewej), pełnomocnika ds. programu Czyste Powietrze (miał odejść z tej funkcji w czerwcu, ale został na prośbę premiera), który był przez siedem miesięcy wiceprezesem funduszu, a z którym łączą go teraz chłodne relacje, oraz Artura Michalskiego, który od grudnia 2015 r. jest zastępcą prezesa, a doświadczenie w zarządzie funduszu zdobywał też w latach 2006-08 r.

Według naszych ustaleń trzyetapowy konkurs jest już na finiszu. Rada nadzorcza odbyła już rozmowy z kandydatami i teraz ma do ministra środowiska wysłać uchwałę z listą trzech kandydatów. Według nieoficjalnych informacji „PB” z kilku niezależnych źródeł na krótkiej liście znajdą się: Piotr Woźny, obecny pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze, oraz Artur Michalski, aktualny zastępca prezesa NFOŚiGW. Piotr Woźny po odejściu z zarządu funduszu był powołany na stanowisko wiceprzewodniczącego rady nadzorczej, ale przed kilkoma dniami nastąpiłazmiana i w jego miejsce został powołany Janusz Wojdalski. Piotr Woźny to prawnik, założyciel i były wspólnik kancelarii GWW, w obecnym rządzie pełnił wiele funkcji. Był m.in. wiceministrem cyfryzacji, zastępcą prezesa NFOŚiGW, wiceministrem przedsiębiorczości i technologii, członkiem rad ds. informatyzacji w resortach finansów i zdrowia oraz doradcą premiera. Obecnie jest m.in. członkiem rady naukowej podległego Ministerstwu Cyfryzacji Instytutu Łączności i pełnomocnikiem ministra przedsiębiorczości i technologii ds. informatyzacji.

Artur Michalski jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Częstochowskiej, ale podyplomowo kończył kierunki związane ze środowiskiem. Do zarządu funduszu został powołany w 2015 r., gdy ministrem środowiska był Jan Szyszko. Był to dla niego powrót na stanowisko, które piastował w latach 2006-08. W karierze był także m.in. szefem gabinetu politycznego ministra środowiska. Który z kandydatów ma większe szanse? Tajemnicą poliszynela jest, że relacje między ministrem od smogu a ministrem środowiska — delikatnie mówiąc — są chłodne. Pokrywające się kompetencje prowadziły do napięć. Dotąd minister Kowalczyk miał na tyle silną pozycję polityczną, że skutecznie ograniczał wpływy Woźnego, ale w ostatnim czasie jego pozycja polityczna osłabła m.in. w związku z zagrożeniem utraty unijnego finansowania programu Czyste Powietrze. Natomiast Artur Michalski znalazł się w finałowej trójce w poprzednim konkursie, ale minister Kowalczyk na niego nie postawił.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane