Minister odszedł ze skarbu

MZAT
opublikowano: 19-06-2012, 00:00

Zdzisław Gawlik nie jest już wiceministrem skarbu. Oficjalnych przyczyn dymisji nie ma.

Dymisja była na biurku i premier w końcu ją przyjął — tak zakończyła się trwająca od listopada 2007 r. przygoda Zdzisława Gawlika ze stanowiskiem podsekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa (MSP).

Pełną piersią może wreszcie odetchnąć Mikołaj Budzanowski, szef resortu, który pod koniec maja potwierdzał nasze informacje o nieuchronnej dymisji wiceministra — zapowiadał nawet wtedy, że jeśli premier szybko przyjmie dymisję, Zdzisław Gawlik przestanie pełnić obowiązki od 1 czerwca. Nasi informatorzy twierdzili, że zmiany na stołkach w Warszawie to pokłosie zmian w… Lubinie.

Zdzisław Gawlik — do Warszawy ściągnięty przez poprzedniego ministra, Aleksandra Grada — był zwolennikiem Herberta Wirtha, prezesa KGHM, i publicznie twierdził, że powinien on pozostać na stanowisku (kadencja miedziowego zarządu dobiega końca w tym miesiącu).

Swoje zdanie — wygłaszane w imieniu skarbu państwa — podtrzymywał nawet wtedy, gdy trwał już konkurs na nowego prezesa KGHM, co miało powodować tarcia w resorcie. Nieoficjalnie mówiło się nawet, że wiceministrowi Gawlikowi zakazano wypowiadania się w sprawach miedziowego giganta. Mikołaj Budzanowski — niepałający sympatią do obecnego zarządu KGHM — dementował co prawda związek jednej sprawy z drugą, ale Centrum Informacyjne Rządu, które poinformowało o przetasowaniach w resorcie skarbu, nie podało żadnych przyczyn odwołania wiceministra.

Zdzisław Gawlik to doktor habilitowany nauk prawnych, znany specjalista od prywatyzacji. Przez 8 lat — od 1999 r. — kierował rzeszowską delegaturą MSP, potem przeniósł się do warszawskiej siedziby ministerstwa. Jednocześnie wykładał na lubelskim UMCS.

W resorcie skarbu odpowiedzialny był m.in. za branże: stoczniową, lotniczą i miedziową. Za poprzedniej kadencji przygotowywał projekt ustawy o nadzorze właścicielskim (który wylądował w koszu), negocjował też ugodę z Eureko w sprawie PZU.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MZAT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu