Minister — ten, który jest na służbie

opublikowano: 17-05-2016, 22:00

Półrocze rządu

Prawa autorskie do tytułu ma Beata Szydło, która otwierając wyjątkowe posiedzenie rządu, przypomniała, jako pierwszy minister, łacińskie znaczenie tego słowa. Podkreśliła, że obowiązkiem władzy jest rozliczanie się z deklaracji i wyborczych obietnic. Półrocze funkcjonowania gabinetu stało się naturalną okazją zarówno do resortowych podsumowań, jak i przedstawienia planów na bliższą i dalszą przyszłość.

Poniżej prezentujemy w pigułcenajważniejsze wątki wystąpień ośmiu ministrów (przy czym uczestniczącego w branżowej Radzie UE ministra Krzysztofa Jurgiela zastąpił sekretarz stanu Zbigniew Babalski), których obszary działania są najczęściej prezentowane na łamach „Pulsu Biznesu”. Notabene jako pierwszy wystąpił minister Henryk Kowalczyk, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów, który podał statystyki legislacyjnego dorobku rządu.

MATEUSZ MORAWIECKI

minister rozwoju, wicepremier

Nowatorsko podchodzimy do przyciągania inwestorów zagranicznych. Staramy się dopinać rozmowy, proponując konkretne rozwiązania. Udało się pozyskać inwestycje za 250 mln EUR. Na poziomie przedsiębiorstw celem jest pozytywna rozbudowa potencjału gospodarki — która ją unowocześni oraz przyczyni się do tworzenia miejsc pracy. Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju zaprezentowany został już po trzech miesiącach od powołania rządu. Ministerstwo przygotowało nowe prawo zamówień publicznych. A wkrótce przedstawi program budowy polskich oszczędności.

PAWEŁ SZAŁAMACHA

minister finansów

W najbliższym czasie resort przedstawi pakiet ustaw regulujący rynek hazardu oraz uszczelniający pobór VAT, umożliwiający od 2017 r. ściąganie wyższych dochodów budżetowych. Zaawansowany jest też pakiet uszczelniający rynek wewnątrzwspólnotowego obrotu paliwami płynnymi. Będą także ustawy regulujące nową logikę budżetu, które weszłyby w życie od 2018 r. Nie udało się na razie uchwalić ustawy o podatku od marketów, z uwagi na liczne protesty. W parlamencie nie poszła także szybko głęboka nowelizacja ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym.

DAWID JACKIEWICZ

minister skarbu

Ministerstwo zostanie zlikwidowane ostatecznie do połowy 2017 r., a wkrótce przedstawione zostaną założenia nowego nadzoru nad majątkiem skarbu państwa. Ministerstwo zostanie przekształcone w agencję rządową lub holding. Zmieniona została filozofia jego funkcjonowania. Odeszliśmy od prywatyzacji nastawionej tylko na pozyskiwanie pieniędzy w celu zasypywania dziury budżetowej. Obecnym kierunkiem działań resortu jest budowa wartości państwowego majątku i jego pozycji rynkowej. Wprowadzane zmiany służą profesjonalizacji nadzoru właścicielskiego.

KRZYSZTOF TCHÓRZEWSKI

minister energii

Głównym wyzwaniem był problem na Śląsku związany z górnictwem węgla kamiennego. Zażegnaliśmy poważny kryzys społeczny i gospodarczy, grożący zapaścią regionu. Dzięki negocjacjom z pracownikami kopalń, który zgodzili się na obniżkę uposażeń, oraz z wierzycielami, udało się stworzyć Polską Grupę Górniczą. Chodzi o dostosowanie górnictwa do obniżonych cen węgla. Pracujemy nad restrukturyzacją kolejnych spółek, a następnie przemysłu koksowniczego i hutniczego. Wprowadzamy też nową formułę energetyki, szczególnie jeżeli chodzi o źródła odnawialne.

ANDRZEJ ADAMCZYK

minister infrastruktury i budownictwa

Wkrótce zostanie zaprezentowany i skierowany na posiedzenie rządu Narodowy Program Mieszkaniowy. Będzie komplementarny z programem „Rodzina 500+”. Chodzi nie tylko o instrumenty umożliwiające budowę mieszkań na wynajem, ze stopniowym dojściem do własności czy mieszkań na własność. Celem są mieszkania, których cena będzie dużo niższa aniżeli dzisiaj obowiązujące średnie ceny na rynku. Resort prowadzi już inwentaryzację gruntów skarbu państwa, które zostaną zadedykowane programowi budowy tanich mieszkań na wynajem.

ELŻBIETA RAFALSKA

minister rodziny, pracy i polityki społecznej

Najważniejsza była ustawa o pomocy państwa w wychowaniu dzieci, która wprowadziła program „Rodzina 500+" i świadczenie 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko. Program ma zwiększyć dzietność, zredukować ubóstwo i jest też inwestycją w kapitał ludzki. Jego realizacja ma zwiększyć liczbę urodzeń o 278 tys. w perspektywie 10 lat, wskaźnik dzietności wzrośnie z 1,29 do 1,6. Polityka rodzinna to inwestycja w ludzi i siłę państwa. Nowelizacja kodeksu pracy zaś likwiduje tzw. syndromu pierwszej dniówki.

ANNA STREŻYŃSKA

minister cyfryzacji

Udało się sprawnie przygotować możliwość elektronicznego składania wniosków w ramach programu „Rodzina 500+”, z czego skorzystało już ponad pół miliona Polaków. Zakończyły się bądź trwają prace nad kluczowymi ustawami — w tym o ponownym wykorzystaniu informacji sektora publicznego. Kończą się prace nad nowelą, która ma wspierać rozwój sieci usług telekomunikacyjnych. Resort przyjął strategiczne dokumenty, które podniosą dostępność do internetu, a także zwiększą cyberbezpieczeństwo w obrocie cywilnym i gospodarczym.

KRZYSZTOF JURGIEL

minister rolnictwa i rozwoju wsi

Ustawa o wstrzymaniu sprzedaży ziemi z zasobów skarbu państwa spełnia oczekiwania rolników. Jest realizacją artykułu konstytucji mówiącego, że podstawą ustroju rolnego jest gospodarstwo rodzinne. To nieprawda, że hamuje obrót ziemią. Tam, gdzie możliwości sprzedaży są ograniczone, możliwa jest dzierżawa. 100 tys. ha ziemi rolnej w takiej formie przeznaczone zostanie na przetargi, najczęściej ograniczone, skierowane do polskiej wsi. Nastąpi także konsolidacja inspekcji, zajmujących się bezpieczeństwem żywności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Minister — ten, który jest na służbie