Minister załatwia kontrakt AS Ćmielów

Ręcznie robione porcelanowe figurki kupuje MEGA z RPA — to efekt misji gospodarczej i nietypowej akcji promocyjnej.

Tego Adam Spała się nie spodziewał. Właściciel AS Ćmielów, który 1996 r. sprywatyzował fabrykę porcelany, towarzyszył premierowi Donaldowi Tuskowi w misji gospodarczej do RPA i Zambii. Niebanalnie wypromowała go podczas forum biznesowego w Midrand w RPA inna przedstawicielka rządu: wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik. W efekcie biznesmen wrócił z kontraktem.

Adam Spała, właściciel AS Ćmielów, wrócił z RPA z kontraktem z agencji rozwoju gospodarczego MEGA, z której przedstawicielem jest na zdjęciu. [FOT. ARC]
Wyświetl galerię [1/2]

Adam Spała, właściciel AS Ćmielów, wrócił z RPA z kontraktem z agencji rozwoju gospodarczego MEGA, z której przedstawicielem jest na zdjęciu. [FOT. ARC]

— Pani minister zastanawiała się, jak mi pomóc. Uzgodniliśmy, że po jej przemowie wręczę jej naszą figurkę. Pani minister pokazała ją wszystkim 300 afrykańskim biznesmenom siedzącym na sali i zostawiła ją na mównicy, z której przemawiali kolejni ministrowie i biznesmeni. Zaraz po zakończeniu forum podszedł do mnie przedstawiciel MEGA, agencji rozwoju gospodarczego regionu Mpumalanga. Powiedział, że chce kupić dla agencji tę i inne figurki z katalogu na prezenty biznesowe — opowiada Adam Spała.

Prezes nie ujawnia wartości kontraktu. Już ruszyła jego realizacja. Nic dziwnego: wyroby z fabryki AS Ćmielów to ręczna robota 50 osób. Klienta z RPA interesują m.in. figurki pięciu zwierząt: słonia, nosorożca, geparda, antylopy gnu i bawołu afrykańskiego. Trwają negocjacje dotyczące zakupu serwisów do kawy z lat 60. ubiegłego wieku.

Go Africa

Właśnie w tej stylistyce specjalizuje się AS Ćmielów. Produkuje głównie miniaturowe rzeźby porcelanowe zaprojektowane w latach 50. i 60. XX w. przez artystówz Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, w tym Mieczysława Naruszewicza, członka zespołu artystów, którzy odtworzyli pomnik Chopina sprzed wojny. Kolekcję powiększa o nowe wzory — m.in. autorstwa Lubomira Tomaszewskiego, którego pracami interesują się kolekcjonerzy z całego świata, czy samego prezesa. Fabryka z Ćmielowa eksportuje do kilkunastu krajów, m.in. Wielkiej Brytanii, Japonii i Rosji. Klientami są też kancelarie prezydenta i premiera, banki czy firmy petrochemiczne. — Teraz biorę się za Afrykę — zapowiada Adam Spała.

Artysta prezesem

Fabryka porcelany AS Ćmielów to nie tylko manufaktura, ale także wystawa współczesnej rzeźby, żywe muzeum porcelany (zwiedzający poznają proces technologiczny), wystawa starej porcelany, kawiarnia (oferuje też kopi luwak — najdroższą kawę świata).

— Rocznie odwiedza nas 40 tys. turystów. Tylko w ten sposób mogęby kupili filiżankę za 300 zł, choć u konkurencji jest za 10 zł — mówi Adam Spała. 2 km od jego manufaktury działa zakład z holdingu Polskich Fabryk Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież”, największego europejskiego producenta porcelany stołowej, gdzie produkcja odbywa się na dużo większą skalę. Adam Spała konkuruje z fabrykami Meissen czy Herend.

— Fabryka wpadła w ręce artysty — nie patrzę na nią przez pryzmat pieniędzy. Sam maluję i rzeźbię — mówi Adam Spała. Roczne obroty zakładu to 1 mln zł.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Minister załatwia kontrakt AS Ćmielów