"Minutes": dysydenci z FOMC nie mieli poparcia

Marek DruśMarek Druś
opublikowano: 2025-08-20 20:13

Opublikowany w środę protokół z ostatnie posiedzenia FOMC pokazał, że dwoje jego uczestników, sprzeciwiających się decyzji o pozostawieniu stóp bez zmian, nie znalazło szerszego poparcia wśród pozostałych, informuje Reuters.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

- Prawie wszyscy uczestnicy uznali, że właściwe jest utrzymanie docelowego przedziału dla stopy funduszy federalnych na poziomie 4,25 proc.–4,50 proc. podczas tego posiedzenia- głosi protokół z posiedzenia, które odbyło się w dniach 29–30 lipca.

Michelle Bowman i Christopher Waller z zarządu Fed zagłosowali przeciwko decyzji o utrzymaniu stóp bez zmian, bo chcieli ich obniżki o 25 pkt bazowych. Był to pierwszy przypadek od 1993 roku, gdy więcej niż jeden gubernator Fed sprzeciwiał się podjętej decyzji.

Z protokołu wynika, że uczestnicy posiedzenia prowadzili ożywioną debatę na temat wpływu ceł na inflację i stopnia restrykcyjności obecnej polityki, zwraca uwagę Reuters. Część oceniła, że dotychczasowy poziom stóp może nie być znacząco powyżej poziomu neutralnego.

Co do przyszłości, uczestnicy posiedzenia wskazywali, że mogą stanąć przed trudnymi wyborami, jeśli inflacja okaże się bardziej uporczywa, a rynek pracy będzie się pogarszał.

Po publikacji "minutes" indeksy rynków akcji umiarkowanie pogłębiły spadki. Rentowność obligacji USA nadal lekko się zmniejsza, CME FedWatch Tool pokazuje ok 83 proc. prawdopodobieństwo obniżki stóp we wrześniu o 25 pkt bazowych. We wtorek wynosiło prawie 87 proc.

Możesz zainteresować się również: