Minutki Fedu i Jackson Hole

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 21-08-2019, 22:00

Po korekcie spadków notowań walut rynków wschodzących doszło do próby stabilizacji, a inwestorzy czekają na kolejne komentarze i wskazówki z najważniejszych banków centralnych.

Poznaliśmy właśnie tzw. minutki Fedu, czyli zapis przebiegu ostatniego posiedzenia. To wstęp do stanowiska Jerome’a Powella, które zarysowane zostanie najpewniej w piątek podczas sympozjum w Jackson Hole. Rynek oczekuje podtrzymania łagodnego nastawienia (wspartego odwróceniem krzywej rentowności długu w Stanach Zjednoczonych) oraz sugestii co do wrześniowej obniżki stóp.

Oczekiwania te przełożyły się na spadek wyceny koszyka dolarowego z 3-tygodniowych maksimów. Warto jednak pamiętać, iż kurs EUR/USD nie reaguje znacząco z uwagi na wrześniowe posiedzenie EBC, na którym również spodziewany jest gołębi sygnał w postaci programu stymulacyjnego dla strefy euro.

Jak w tym wszystkim odnajduje się złoty? Oczekiwania na luzowanie powinny wspierać wyceny bardziej ryzykownych walut. Tymczasem mniejszy apetyt na ryzyko i spadki na giełdach w ubiegłym tygodniu wyraźnie zaciążyły na rodzimej walucie, której wycena znajduje się blisko 2-letniego dołka. Dynamika osłabienia dodatkowo wsparta została ograniczoną płynnością. Lokalnie obserwujemy podtrzymanie oczekiwań na wyhamowanie rynku pracy oraz potencjalnie inflacji. Tymczasem obydwa wskaźniki za lipiec okazały się wyższe od prognoz. Nie zmienia to jednak oczekiwań co do działań RPP, która wykazuje przywiązanie do scenariusza stabilizacji stóp w dłuższym okresie.

24098342-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Kryptonewsy
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE
Kryptonewsy
autor: Karolina Wysota
Wysyłany raz w miesiącu
Karolina Wysota
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu