MiŚP mogą ubiegać się o dotacje budżetowe

Bartosz Krzyżaniak
31-07-2001, 00:00

MiŚP mogą ubiegać się o dotacje budżetowe

Od 24 czerwca 2001 roku małe i średnie przedsiębiorstwa zamierzające wdrażać u siebie systemy zarządzania jakością, środowiskiem lub bezpieczeństwem pracy mogą składać wnioski o dotację na finansowanie części kosztów uzyskania certyfikatu do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). W tym roku ze środków budżetowych wyasygnowano na ten cel około 11 mln zł.

Środki z budżetowej dotacji mają być wykorzystane na wypłatę dofinansowania na pokrycie części kosztów usług doradczych i szkoleniowych związanych z projektowaniem, wdrażaniem i certyfikowaniem systemów zarządzania. Korzystać z nich mogą jednak tylko przedsiębiorstwa małe i średnie (w rozumieniu ustawy „Prawo działalności gospodarczej” z 19 listopada 1999 r.).

Wysokość dopłat

Ze środków PARP-u przedsiębiorcy mogą otrzymać maksymalnie do 60 proc. ceny netto usług szkoleniowych i doradczych i tyle samo ceny netto audytu certyfikacyjnego. W przypadku małego przedsiębiorcy kwota dotacji nie może przewyższać jednak 20 tys. zł za usługi i 6 tys. zł za audyt. Przedsiębiorca średni może liczyć analogicznie na maksymalnie 25 tys. i 12 tys. zł. Limity kwot zwiększa się o 50 proc. w przypadku projektowania i wdrażania jednocześnie więcej niż jednego systemu zarządzania.

— Dotacji nie podlegają jednak koszty przedłużenia ważności certyfikatu. Nie może jej też otrzymać przedsiębiorca, który już otrzymał pomoc publiczną na finansowanie całości lub części kosztów będących przedmiotem omawianej dotacji, ani taki, który zalega z płatnościami podatków lub składek na ubezpieczenie społeczne — tłumaczy Paweł Czyż z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Najczęstsze błędy

Do PARP-u wciąż napływają wnioski o udzielenie dotacji, jednak wypełniający je przedsiębiorcy często popełniają błędy.

— Przy wypełnianiu wniosku należy zwrócić uwagę na umieszczenie w nim informacji o przewidywanym koszcie audytu certyfikacyjnego i o datach dziennych w harmonogramie prac i płatności. Często też kierowane są do nas wnioski niekompletne, bez niezbędych załączników. Zdarza się także, że wnioskodawcy błędnie interpretują definicje małego i średniego przedsiębiorstwa — wyjaśnia Paweł Czyż.

Jak dodaje, rozpatrywane są tylko wnioski kompletne. Na powiadomienie przedsiębiorcy o decyzji w kwestii udzielenia dotacji PARP ma 30 dni od daty złożenia kompletnego wniosku.

Bartosz Krzyżaniak

b.krzyzaniak@pb.pl tel. (22) 611-62-38

Ekspert podpowiada

Identyfikacja Krytycznych Punktów Kontrolnych

Gdy Zespół HACCP przeprowadził już analizę zagrożeń (Zasada 1), przystępuje do określenia CCP (Critical Control Point). Jest to punkt, etap lub czynność, w którym istnieje możliwość zastosowania nadzoru w celu uniknięcia, wyeliminowania bądź zmniejszenia zagrożenia.

Identyfikacja CCP

Każdy proces ma ograniczoną ilość CCP skojarzonych z zidentyfikowanymi zagrożeniami. W trakcie określania CCP zespół powinien zwrócić uwagę na ich właściwy wybór. Zbyt duża liczba Punktów Krytycznych powoduje rozrost systemu i obniżenie jego efektywności. W celu właściwej identyfikacji CCP można skorzystać z wyników ekspertyz i oceny zespołu, użyć narzędzia zwanego Drzewem Decyzyjnym.

Drzewa Decyzyjne

Drzewo Decyzyjne CCP jest narzędziem, pozwalającym na systemowe podejście do każdego zagrożenia. Zawiera prostą sekwencję pytań, na które trzeba odpowiedzieć. Zespół rozpatruje zagrożenia w stosunku do surowców, aby ustalić, czy któryś z nich ze względu na swoje właściwości wymaga ustanowienia CCP. Użycie drzewa decyzyjnego do wyboru CCP dla surowców, pozwoli zespołowi HACCP na określenie, które z surowców będą krytyczne w procesie lub produkcie. Do ich nadzoru należy przeznaczyć właściwe zasoby. Surowce te powinny być nadzorowane przez system zarządzania dostawcami. Następnie zespół rozważa każde zagrożenie na każdym etapie produkcji, posługując się tzw. Drzewem Decyzyjnym Etapów Produkcji.

Jacek Zontek, niezależny konsultant

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Krzyżaniak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / MiŚP mogą ubiegać się o dotacje budżetowe