Mittal Steel Poland złożył ofertę

Katarzyna Jaźwińska
opublikowano: 08-09-2005, 00:00

Mittal Steel Poland, który ma większościowy pakiet Huty Królewskiej, złożył ofertę kupna pozostałych 48 proc.

Huta Kościuszko wystawiła na sprzedaż 48 proc. udziałów w Hucie Królewskiej. Pozostały pakiet należy do Mittal Steel Poland, który ma spore szanse, by dokupić resztę walorów.

— Złożyliśmy ofertę zakupu — przyznaje Andrzej Krzyształowski, rzecznik Mittal Steel Poland.

Udziały w Królewskiej należące do Huty Kościuszko są wycenione na blisko 37 mln zł. Czy przyszły inwestor przebije cenę — nie wiadomo. Nie wiadomo też, czy oprócz propozycji Mittala Huta Kościuszko otrzymała także inne oferty. Krzysztof Laskowski, jej prezes, nie chciał tego ujawnić.

Plan zakupu Królewskiej przez Mittal Steel Poland wydaje się zaskakujący. Zgodnie zzałożeniami traktatu akcesyjnego i umowy prywatyzacyjnej, koncern wraz ze spółkami, w których ma 100 proc. udziałów, musi do końca 2006 r. ograniczyć zatrudnienie do 10,4 tys. osób. Dziś zatrudnienie w grupie jest niemal dwa razy wyższe. Po ewentualnym zakupie 48-proc. pakietu Huty Królewskiej wzrośnie o kolejnych 780 osób.

O kłopotach zarządu z dojściem do uzgodnionego z Komisją Europejską (KE) stanu zatrudnienia „Puls Biznesu” pisał w czerwcu. Spółka rozważała wówczas sprzedaż po 1 proc. akcji w kilku spółkach ze 100-proc. udziałem, co pozwoliłoby obejść wymagania Unii dotyczące zatrudnienia. Ostatecznie uznała, że KE nie da się nabrać. Obecnie przedstawiciele Mittal Steel Poland twierdzą, że wysokość uzgodnionego z KE zatrudnienia dotyczy jedynie pracowników z core businessu. Oznacza to, że w wyliczeniach dotyczących liczby pracowników zostanie uwzględniona Huta Królewska (oczywiście jeśli Mittal odkupi pakiet od Kościuszki) czy Huta Bankowa, natomiast koksownia Sendzimira, także należąca w 100 proc. do koncernu, nie będzie brana pod uwagę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Mittal Steel Poland złożył ofertę